Kilka pytań początkującego.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam!
Już od dawna chodzi za mną chęć kupienia sobie CB radia. Tak się składa, że w krótce będę w niemczech, więc pomyślałem, by sobie nie przywieźć jakiegoś sprzętu.

Radyjko, które mam na oku działa na częst. 26.565 - 27.405 MHz, 40 kanałów FM i moc czegoś tam (nie pamiętam dokładnie czego ) 4W. Czy taki sprzęcik jest wystarczający dla tak początkującego usera jak ja? Czy mogę go w Polsce używać bez żadnej rejestracji, licencji i innych opłat? Z góry dzięki za pomoc.

PS. Jaki zasięg może mieć takie radyjko?
  
 
Witaj!

Polecam jakiegoś taniego i prostego Alana np. 199-A koszt: 240zetów + Antena.

W polsce jest dozwolone używanie radia CB na paśmie obywatelskim bez zezwolenia warunek max. 4W.

Zasięg:
-zależy od pogody i tego co masz nad sobą, od anteny i zestojenia zestawu radio-antena i samej anteny,no i oczywiście od radia.

Ogólnie zasięg to od 0-30km.(ale to są rekordy w Mobilu(znaczy aucie))

  
 
generalnie na sprzęt z NIemiec trzeba bardzo uważać. jak sam piszesz radaio to pracuje od 26.965 do 27.405 czyli pracuje w tak zwanych piątkach. w polsce nie wiedzieć czemu (jakiś baran wymyślił że będąmniejsze zakłócenia) pracujemy w zerach czyli od 26.960 do 27.400 na 40 kanałach co 10KHz
druga spraw: radio twoje jak piszesz pracuje w modulacji FM. w Polsce najpopularniejsza jest modulacha AM
nie jest więc to sprzęt dla ciebie. nawet jeśłi znajdziesz jakieśradio z AM, to sprawdź dokłądnie, ponieważ w niemczech kiedyś z racji ich rygorystycznych przepisów, wolno było nadawać najpierw tylko na 12 kanałach am, potem bodajże 28. jest więc u nich na rynku wtórnym masę takiego badziewia.
Co do rejestracji: zezwolenia nie potrzebujesz, ale policja ma prawo zarządać od ciebie homologaacji radia lub dokumentu potwierdzającego wpisanie modelu na listę sprzętu dopuszczonego do użytku w kraju.

Wykaz urządzeń homologowanych

Dragon MK4 CB AM/FM
Dragon SY-485 AM/FM
Midland 77-099 AM/FM
Midland 77-099B AM
Midland 77-114 AM/FM
Maycom AH-27 AM/FM
Yosan JC 2204 YK AM/FM
President George AM/FM
President Harry Clas AM/FM
President Harry AM/FM
President Herbert AM/FM
President Jackson AM/FM
President Jimmy AM
President Johnny AM
President Taylor AM/FM
President Tatlor AM
President Billy AM
President George ASC AM/FM
President Jackson ASC AM/FM
President Valery AM/FM
President Valery AM/FM
ONWA MK1 AM 2-6112-11
ONWA MK2 AM/FM 2-6122-31
ONWA MK3 AM/FM 2-6112-31
ONWA AM/FM 2-6112-11
ONWA K 6111B AM
ONWA Turbo K6 AM 2-6124-11
ONWA AM 2-6122-11
Alan 18 AM/FM
Alan 18 Plus AM/FM
Alan 19 AM/FM
Alan 36 AM
Alan 37 AM
Alan 38 AM
Alan 39 AM/FM
Alan 42 AM/FM
Alan 48 Excel AM/FM
Alan 78 Plus AM/FM
Alan 100 Plus AM/FM
Cobra 19 DX AM
President Jackson FM
President Billy FM
Alan 18 Plus D40 FM
Alan 48 Plus FM
Alan 78 Plus FM
Alan 100 Plus FM
Alan 77-114 FM "


jaki zasięg?: ze stacją bazową normalnie do 30km, z innym mobilem około 10km. warunkiem jest wmiarę płaski teren i prawidłowe zestrojenie obu anten
  
 
Co do anteny, mam na oku taką na magnesie, 25W, 80 kanałowa o długości 31 cm. Nie potrzeba mi jak na razie żadnych rewelacji. Myślę, że taki zestaw na początku wystarczy. I czy długość anteny też ma znaczenie co do zasięgu? Jak tak, to złapię te 30 km taką anteną?
  
 
Oj stary ale ze stacjonarką te 30km. czy z mobilem(inne auto)?
z mobilem będzie ciężko!!!
ze stacjonarką może się udać.
Warunek dobre zesrojenie Anteny!!!

Pozdro.
  
 
Dzięki Góral. Rozejrzę się jeszcze w niemczech za tym sprzętem i zwrócę uwagę na te wszystkie szczegóły. Rozumiem, że jak kupię takie urządzenie, to homologajcja (ta którą Policja może żądać) będzie w zestawie?

A mam zamiar ten cały zestaw wozić w aucie, więc z zasięgiem pewnie nie będzie za wesoło, ale te 10km to też sporo
  
 
na magnezie do osobówki to bym z wysokością nie przesadzał my mamy i 1,5 metrowe na magesie ale ładnie to nie wygląda sądzę że FLORYDA Ci spokojnie wystarczy a zasięg realny będzie około 4-6 km
  
 
Ja mam 1,5m i jest oki tylko na dachu nie może być "glazury" bo może spaść przy większej prędkości.

moja ALAN magnesówka i spoko mam 8km. max udało nam się z kolegą złapać 15km. ale dwie takie same anteny i sprzyjające warunki norma to 8-10km.

Pozdro.
  
 
KAfi, kupowanie alana 199-A za 240pln to pomyłka. za te pieniądze można już mieć coś wieloczterdziestkowego. a z podstawowych na allegro dostaniesz parę znacznie lepszych modeli.
ostatnio kupiłem alana 18 w idealnym stanie za 170pln. z 240 zostało jeszcze 70 na antenę

Cioska, homologację można do wielu radyjek ściągnąć z netu, albo skserować w sklepie. warunek: radio ma homologację w Polsce
  
 
A czy zmieszczę się w 300zł z takim zestawem dla początkującego? Alan 199A na allegro jest za 219zł. Czy zatem za 70zł kupię jakąś dobrą antenę?
  
 
dokupisz. tańszego presidenta, albo sirtela. kwestia jak chcesz zamontować. ja za swój magnes dałem 50pln a za sirtela 60cm 70pln.
przemyśl tego 199 jeszcze. chociaż Kafi pewnie będzie zachwalał
  
 
Floryda na magnez w PRESIDENCIE kosztuje cosik koło 89 pln jeśli mnie pamięc nie myli

uważajcie na New Alaska bo ostatnia dostawa była jakaś lipna i wszystko prawie odsyłamy spowrotem do producenta ale parę mogło pójść na rynek usterka to pęknięta/pękająca cewka
  
 
Cytat:
2005-03-29 22:34:40, Góral pisze:
(...) homologację można do wielu radyjek ściągnąć z netu, albo skserować w sklepie. warunek: radio ma homologację w Polsce


A jest opcja coś wymodzić dla Alana 28, bo nie widzę go na liście?
W zasadzie skoro wystarczy xero to mozna chyba cos samemu troche porzeźbić, tylko trza by mieć wzór jakiś - chyba nie będą tego sprawdzać miśki gdzieś dalej niż na samym tym papierku .
  
 
Race, zawsze można do ALAN Telekomunikacja zaadzwonić.
  
 
Race, mówisz-masz: ZASYSAMY
  
 
A tego to ja ni znaju . No ale skoro piszesz, że taki firm istnieje to trze bedzie wybadać czy są w stanie pomóc. Tylko żeby to mi sie jeszcze opłacało .
  
 
EEEEEEe raczej sprawa nie opłacalna i nie do wykonania.

Kiedyś kumpel chciał coś załatwić a tu nie ma i koniec!

Ale próbuj może się uda!

A miśki to wcale głupi nie są zobaczą coś starego i masz problem a rozpiski mają pod ręką jeśli chodzi o

Pozdro.
  
 
A konkretnie to jaki zasieg tak przypuszczalnie ma Cb, 5 kilometrow czy 20km ???? Niedługo bede posiadaczem ONWA Mk3 oraz bata LEMM AT 1500.
  
 
Wszystko zależy od tego jaka antena, jaki teren, jaki ruch w eterze itd.
Z doświadczenia:
Hustler - łączność z bazą ok. 15 km, z tym, że stałem na dość sporej górze, ja słyszałem dobrze, mnie słyszano słabo.
Hustler - inny mobil, na otwartym terenie, ok.7 - 8 km.
Obecnie Sirio ML-145:
w mieście ostatnio złapałem łączność z innym mobilem na drugim końcu miasta w odległości ode mnie 6 km, z tym, że miasto nie za duże. Przypuszczam, że w takim Krakowie czy innym faktycznie dużym mieście taki zasięg byłby trudny do osiągnięćia ze względu na ilość użytkowników.
W trasie ponad 10 km bez problemu.

Ale jak wspomniałem wyżej, zasięg zależy od wielu czynników.
Są dni gdy jest spora propagacja i słychać gościa który nadaje gdzieś z Francji, a nie słychać jadącego kilka km ode mnie