Kamień kotłowy

  szukane wyrażenia:   odkamienianie  -  chłodnicy
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Zna ktoś może skuteczny sposób na pozbycie się kamienia kotłowego z układu chłodzenia.
Sam natomiast wymyśliłem coś takiego, żeby układ chłodzenia zalać octem i następnie zagrzać porządnie silnik, po czym ocet spuścić, przepłukać układ i nalać świeżego płynu. Wiem że taka metoda octowa jest skuteczna w przypadku mycia czajników, lecz czy w układzie chłodzenia nic nie ulegnie zniszczeniu po czymś takim.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
  
 
Markheim - sprawdziłem ta metodę - jest skuteczna ale jeździłem na wodzie z octem prawie 2 tygodnie. Niestety wszystkiego to nie wyczyściło. Próbowałem też takiego płynu do czyszczenia układu chłodzenia Shell - i dużo poszło ale też nie wszystko. Poprawić trzeba bylo ręcznie odkręcając chłodnicę i kolektor ssący. Po przepłukaniu teraz jest w miarę czysto.
Tylko uprzedzam, że te płyny podobno są bardzo niebezpieczne na stare chłodnice bo może zacząć ciec. U mnie całe szczęscie nie zaczęła.
  
 
Cytat:
2005-04-20 20:47:33, jarbar pisze:
Markheim - sprawdziłem ta metodę - jest skuteczna ale jeździłem na wodzie z octem prawie 2 tygodnie. Niestety wszystkiego to nie wyczyściło. Próbowałem też takiego płynu do czyszczenia układu chłodzenia Shell - i dużo poszło ale też nie wszystko. Poprawić trzeba bylo ręcznie odkręcając chłodnicę i kolektor ssący. Po przepłukaniu teraz jest w miarę czysto. Tylko uprzedzam, że te płyny podobno są bardzo niebezpieczne na stare chłodnice bo może zacząć ciec. U mnie całe szczęscie nie zaczęła.


Za myślę zalać układ samym octem
  
 
napewno dobrze trzeba przepłukać bo przez dłuzszy czas bedzie waliło octem
tak jak pisze Jarbar wszytkiego nie weźmie...
  
 
Cytat:
2005-04-20 20:48:33, MARKHEIM pisze:
Za myślę zalać układ samym octem


nie zalewaj czystym octem ! niech Cie ręka Boska broni! ja popełniłem ten błąd i miałem nagzrewnice do wymiany. Ocet strasznie wrzy w wyzszej temp - co owocowało strasznie duzym cisnieniem w układzie chłodzenia i rozwaliło nagrzewnice - rozdęło ją na boki . Owszem pół na pół tak - ale ostroznie z tym.
To tak gwoli ostrzezenia - lepiej 3 razy wodą i octem (pół na pół)zalewac i spuszczac szlam niz raz czystym octem. Weź nalej octu do czajnika bezprzewodowego - zobaczysz co sie zacznie dziac jak temp. osiągnie ok 85 stopni... Ocet zaczyna powoli kipieć !
Wiec uwazajcie panowie z tą metodą i rozcieńczajcie ocet !
  
 
Cytat:
2005-04-20 21:29:14, Ramzes_II pisze:
... Wiec uwazajcie panowie z tą metodą i rozcieńczajcie ocet !



Ale TYLKO I WYŁĄCZNIE ocet... żadnych innych % NIE ROZCIEŃCZAMY !!
  
 
Cytat:
2005-04-20 21:31:48, Nomad pisze:
Ale TYLKO I WYŁĄCZNIE ocet... żadnych innych % NIE ROZCIEŃCZAMY !!


eeee tam.. czepiasz sie ja tam lubie drinki z sokiem jablkowym i zubrówką
  
 
No dobra, a zna ktoś jakieś inne metody ???
  
 
Ja octowa terapie przeprowadzilem na calym ukladzie i dala ona raczej dostateczny efekt.
Teraz sama chlodnice czyszcsze octem a potem caly uklad przeczyszcze srodkiem Xeramic.
  
 
Zalej octem z domieszka wody destylowanej i zostaw na noc. Rankiem odpal silnik, ale tak zeby osoagnal za duzej temperatury tak ok 60-70 i spusc ocet z woda.Nastepnie zdejmij chlodnice i przepłusz wodą(najlepiej pod cisnieniem), to samo z nagrzewnica. Kiedys tak zrobilem z ojcem w df i zajebiscie pomogło.
My dalismy na 5 litrów octu oklo 1,5-2 litry wody
  
 
Jest kilka sposobów na płukanie, zapraszam TUTAJ
  
 
Proponuję naprawić wyszukiwarkę, bo pomimo wpisywania prawidłowych słów (obecnych nawet w tytule tego tematu, o którym pisze GDA) nie znalazł mi nic na ten temat.
  
 
Cytat:
2005-04-20 22:26:23, MARKHEIM pisze:
Proponuję naprawić wyszukiwarkę (...)


MARK a myślisz czym ja znalazłem ten temat jak nie wyszukiwarką

TUTAJ znajdziesz małe FAQ jej obsługi
  
 
Cytat:
2005-04-20 22:30:33, GDA pisze:
MARK a myślisz czym ja znalazłem ten temat jak nie wyszukiwarką TUTAJ znajdziesz małe FAQ jej obsługi


No niestety, ale muszę poprzeć resztę kolegów
Ale mniejsza z tym.
A co do tematu, to dodam, że chodzi o układ chłodzenia w Warszawie z mosiężną chlodnicą i nagrzewnicą.
Samochód przez 35 lat nie widział w układzie nic poza wodą.
  
 
Cytat:
2005-04-20 21:51:17, MARKHEIM pisze:
No dobra, a zna ktoś jakieś inne metody ???



Jest jeszcze jedna, bardzo ale to bardzo skuteczna metoda na czyszczenie zwłaszcza chodnicy - pojechać do sklepu i kupić nową. No ale może być kłopot z Warszawą
  
 
Wyciągnąłem wczoraj chłodnicę i założyłem inną. Kiedy się popatrzyłem na stan rurek poprzez korek wlewu, to stwierdziłem, że 1/3 rurek jest tylko drożna. I jak to teraz wyczyścić. Brat dał mi ciekawą propozycję, żeby do chłodnicy wlać "kreta" do czyszczenia zatkanych zlewów. Tylko nie wiem czy ten preparat rozpuści kamień kotłowy.
Co Wy na to ??
  
 
Cytat:
2005-05-05 10:03:46, MARKHEIM pisze:
Wyciągnąłem wczoraj chłodnicę i założyłem inną. Kiedy się popatrzyłem na stan rurek poprzez korek wlewu, to stwierdziłem, że 1/3 rurek jest tylko drożna. I jak to teraz wyczyścić. Brat dał mi ciekawą propozycję, żeby do chłodnicy wlać "kreta" do czyszczenia zatkanych zlewów. Tylko nie wiem czy ten preparat rozpuści kamień kotłowy. Co Wy na to ??



nie wiem czy to jest dobry pomysł. bo to substancja żrąca nie tylko kamień