Niedawno Hyundai pokazał najnowszy koncept elektryczny Prophecy, który oddaje filozofię projektowania firmy o nazwie Sensuous Sportiness. Podobnie, jak w przypadku innych samochodów koncepcyjnych Hyundai, jego design jest zapowiedzią tego, jak mogą wyglądać przyszłe modele marki.
Samochody koncepcyjne umożliwiają producentom przekraczanie granic projektowania i realizację nowych pomysłów oraz stylów. Wielu producentów samochodów wykorzystuje modele koncepcyjne do sprawdzenia reakcji konsumentów i wdraża ich produkcji seryjnej.
W ostatnich latach Hyundai pokazał szereg samochodów koncepcyjnych, które zapowiadały design przyszłych modeli produkcyjnych.
2012 – Hyundai i-oniq
Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2012 roku zadebiutował Hyundai i-oniq, elektryczny sportowy hatchback ze zwiększającym zasięg silnikiem benzynowym. Zaprojektowany i opracowany w Europejskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Hyundai, był pierwszym samochodem z charakterystycznym dla marki kaskadowym grillem.
Projektanci Hyundai zdecydowali się na dynamiczne proporcje, tworzące estetyczny i funkcjonalny kształt nadwozia konceptu i-oniq. Jego design charakteryzuje się delikatnymi liniami i muskularnymi powierzchniami, łącząc w sobie cechy premium i sportowe.
Koncepcyjny i-oniq był zapowiedzią modelu IONIQ, który cztery lata później zadebiutował jako pierwszy na świecie samochód z trzema zelektryfikowanymi układami napędowymi.
2014 -Hyundai Intrado
Koncepcyjny Hyundai Intrado został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2014 roku i wyznaczał nowy kierunek dla marki oddając jej wizję mobilności przyszłości. Intrado dowiódł, iż Hyundai wierzy, że zaawansowane technologie i inteligentny design mogą się łączyć, aby skuteczniej oddziaływać na kierowcę i pasażerów.
Nazwa Intrado pochodzi od dolnej części skrzydła samolotu, która charakteryzuje się minimalną liczbą detali i wydajną aerodynamiką.
Wpływ Hyundai Intrado można dostrzec w modelu Hyundai KONA, który został zadebiutował na w 2017 roku jako pierwszy subkompaktowy SUV marki Hyundai. KONA charakteryzuje się odważnym przodem i tyłem, a także szeroką sylwetką oraz eleganckimi i wyrazistymi kształtami.
2016 – Hyundai RN30
Podczas Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu w 2016 roku Hyundai zaprezentował RN30, wyścigowy koncept inspirowany sportami motorowymi. Koncept został opracowany w ścisłej współpracy z Hyundai Motorsport, Hyundai Motor Europe Technical Center oraz Dywizją Rozwoju Osiągów i Pojazdów o Wysokich Osiągach Hyundai Motor. RN30 został doceniony za połączenie aerodynamiki ze specjalistycznymi technologiami, a także za obietnicę ekscytującej jazdy z dużymi prędkością.
Charakterystycznym elementem designu nadwozia RN30 są unoszące się nad każdym kołem błotniki, które w połączeniu z bocznymi listwami progowymi poprawiają właściwości aerodynamiczne, jednocześnie sprawiając wrażenie, że samochód jest przyssany do toru.
RN30 zapowiadał design elementów, które zastosowano zarówno w i30 N, jak i i30 N TCR. Były to trójkątne światła, zarys reflektorów i kolor nadwozia Performance Blue, a także klatka bezpieczeństwa zamiast tylnej kanapy oraz przycisku z trybem N.
2017 – Hyundai FE Fuel Cell
Futurystyczny koncept FE Fuel Cell był krokiem naprzód w rozwoju pojazdów napędzanych wodorem. Samochód zadebiutował podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2017 roku. Dzięki niemu, Hyundai potwierdził swoje zaangażowanie w rozwój pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi.
Charakteryzujący się płynną, inspirowaną naturą formą, koncept FE Fuel Cell, emituje jedynie wodę. Minimalistyczny, czysty i spokojny design podkreśla jego przyjazny środowisku charakter. W minimalistycznym stylu zaprojektowany został stylowy tylny spojler ze zintegrowanymi wlotami powietrza, który poprawia aerodynamikę dzięki inteligentnej inżynierii.
Kilka miesięcy po koncepcie FE Fuel Cell zaprezentowany został Hyundai NEXO z ogniwami paliwowymi drugiej generacji. NEXO odziedziczył po FE Fuell Cell sylwetkę SUV-a oraz efektowne elementy designu. NEXO charakteryzuje się organiczną i płynną formą, a jego cienki, unoszący się dach podkreśla dużą oszkloną powierzchnię i wąski słupek D, który płynnie przechodzi w tylny spojler.
2018 – Hyundai Le Fil Rouge
Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w 2018 roku Hyundai zaprezentował samochód koncepcyjny Le Fil Rouge. Koncept Le Fil Rouge oddaje przekonanie firmy Hyundai, że przeszłe, teraźniejsze oraz przyszłe projekty marki są ze sobą powiązane. Le Fil Rouge odwołuje się do samochodu koncepcyjnego Hyundai Pony Coupe z 1974 roku.
Le Fil Rouge posiada nadwozie typu fastback. Projektanci Hyundai osiągnęli wyjątkowe proporcje samochodu dzięki dużemu rozstawowi osi, dużym kołom i krótkim zwisom. Le Fil Rouge wyraża podejście projektowe Light Architecture, cechując się dynamicznym wyglądem oraz sprawiając wrażenie bycia w ruchu.
Le Fil Rouge stanowił nowy początek w projektowaniu marki Hyundai i dał wgląd w jego przyszłą filozofię projektowania Sensuous Sportiness. Sensuous nawiązuje do emocji, a Sportiness do innowacyjnych rozwiązań z obszaru mobilności.
Rozwiązania projektowe z Le Fil Rouge zostały przeniesione do ósmej generacji modelu SONATA oraz siódmej generacji modelu ELANTRA.
2019 – Hyundai 45
Hyundai zaprezentował elektryczny koncept 45 na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie w 2019 roku. Koncept 45 zapowiada nową erę projektowania samochodów Hyundai, w której główną rolę odgrywają elektryfikacja, autonomiczne technologie i inteligentny design. Hyundai uważa, że spojrzenie w przeszłość jest niezwykle ważne, aby iść naprzód, stąd samochód składa hołd kultowemu Hyundaiowi Pony Coupe Concept, który zadebiutował 45 lat temu.
Charakter 45 wyraża się przez zwarte nadwozie oraz aerodynamiczny i lekki design inspirowany samolotami z lat dwudziestych. Nazwa samochodu częściowo nawiązuje do kątów o nachyleniu 45 stopni, które definiują sylwetkę samochodu w kształcie rombu. Możemy spodziewać się, że w takim kierunku będzie podążał design przyszłych modeli elektrycznych Hyundai.
W projekcie 45 zrezygnowano ze złożoności, na rzecz prostych linii i minimalistycznej struktury oryginalnego konceptu coupe. Podobnie jak wcześniej Le Fil Rouge, 45 stanowi ewolucję filozofii projektowania Hyundai Sensuous Sportiness.
2019 – Hyundai Vision T
Podczas zeszłorocznej imprezy AutoMobility LA Hyundai zaprezentował innowacyjny koncept hybrydowego SUV-a o nazwie Vision T. Ten dynamiczny model oddaje wizję nowego kierunku projektowania samochodów Hyundai typu SUV dla miejskich poszukiwaczy przygód.
Profil boczny Vision T sprawia wrażenie ciągłego ruchu do przodu. Długa maska oraz opadająca linia dachu w połączeniu z dużym rozstawem osi oraz krótkimi zwisami oddają charakter samochodu gotowego na każde wyzwanie. W przeciwieństwie do obecnych na rynku kompaktowych SUV-ów, Vision T zaprojektowano z zastosowaniem wielu kątów ostrych i krawędzi, w celu stworzenia wyraźnego kontrastu pomiędzy eleganckimi liniami, a atletyczną sylwetką klina.
2020 – Hyundai Prophecy
Najnowszy samochód koncepcyjny Hyundai Prophecy, miał swoją premierę w marcu tego roku. W przeciwieństwie do swojego poprzednika 45, Prophecy ma gładkie kształty i płynne linie, praktycznie bez ostrych kątów i krawędzi. Jego neoklasyczny kształt stanowi ukłon w stronę luksusowych samochodów z lat 20. i 30. XX wieku, a jednocześnie unikalne cechy, takie jak oświetlenie pikselowe i felgi w kształcie śmigła sprawiają, że wygląda jak samochód przyszłości.
Nazwa Prophecy wyraźnie wskazuje, że samochód jest zwiastunem przyszłych modeli marki Hyundai. Prophecy oddaje filozofię projektowania Sensuous Sportiness i stanowi idealne połączenie estetycznej harmonii z aerodynamiką. Sensous Sportiness można dostrzec w doskonałej sylwetce samochodu, definiowanej przez jedną opływową linię biegnącą od przodu do tyłu samochodu. Łagodne linie i rozległe krzywe nadają Prophecy wygląd idealnie gładkiego kamienia.
Dzięki intuicyjnemu interfejsowi kierowcy, układowi napędowemu o zerowej emisji i unikalnemu systemowi filtracji powietrza, Prophecy zapewnia pasażerom przyjemne i relaksujące doznania, a jednocześnie jest przyjazny środowisku.