MotoNews.pl

Sportowy fastback A390 Beta – nowy rodzaj nadwozia w gamie Alpine

14 października 2024

Marka, model | ,
Alpine-A390-Beta-2024

Show car Alpine A390 Beta, pierwszy sportowy fastback Alpine z w 100% elektrycznym napędem, wprowadza nowy wymiar do świata sportowych samochodów marki. Zapowiada drugi z trzech modeli Dream Garage – idealnej gamy wymyślonej przez Alpine dla wszystkich pasjonatów sportowej jazdy.

Show car Alpine A390_β 2024

A390_β, zaprezentowane po A290 i przed przyszłym elektrycznym A110, zapowiada drugi etap w realizacji projektu Dream Garage Alpine obejmującego trio sportowych modeli, które powstają w ramach przejścia marki na napęd elektryczny.

„A390_β daje nam przedsmak przyszłego sportowego fastbacka Alpine, który zaprojektowaliśmy jako 5-miejscowe A110. Dualizm pomiędzy wyczynowym charakterem a wyrafinowaniem widoczny w tym show car jest ucieleśnieniem doznań z jazdy i osiągów, które już w 2025 roku będzie można odnaleźć w naszym seryjnym modelu produkowanym we Francji w historycznym zakładzie marki w Dieppe. To więcej niż obietnica doświadczenia typowego dla Alpine, to realne zobowiązanie”. – Philippe Krief, CEO Alpine

Alpine A390 Beta 2024 4

Nazwa A390_β jest zgodna z nazewnictwem marki, której wszystkie modele noszą oznaczenie A w połączeniu z trzema cyframi. Cyfra „3” odwołuje się do wielkości samochodu, liczba „90” oznacza uniwersalne samochody marki przeznaczone do codziennej jazdy. Grecka litera „beta” służy do oznaczenia pośredniego etapu w pracach nad nowym modelem, poprzedzającego oficjalną premierę wersji seryjnej.

A390_β daje przedsmak tego, jak będzie wyglądał przyszły seryjny model przeznaczony do codziennego użytku, który – podobnie jak kultowe A110 – będzie potrafiło przeistoczyć się w wyścigową maszynę, by kierowca mógł poczuć radość z bardziej sportowej jazdy. Alpine definiuje go jako prawdziwy sportowy samochód ukryty w eleganckim nadwoziu, zupełnie jakby to był szyty na miarę garnitur: Racing car in a suit.
Podobnie, jak w przypadku concept caru Alpenglow, zaprezentowanego na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu w 2022 roku, inspiracją dla show car A390_β były górzyste alpejskie masywy. Skała, minerały, śnieg to przykład elementów natury, które zainspirowały stylistykę i dobór materiałów nowego modelu i ukształtowały jego silny charakter.

Na bazie swojego dziedzictwa i sportowego DNA Alpine stworzyło symbol francuskiego know-how, będący idealną mieszanką śmiałości i innowacji. W czasach, gdy mobilność niskoemisyjna staje się priorytetem w przemyśle motoryzacyjnym, Alpine A390_β jest czymś więcej niż tylko obietnicą. Jest dowodem zaangażowania marki Alpine na rzecz wysokiej klasy zrównoważonych samochodów sportowych, które są źródłem porywających doznań.

Alpine A390 Beta 2024 5

Design nadwozia A390_β – sportowy fastback

Już od pierwszego spojrzenia A390_β przyciąga uwagę wyglądem świateł charakterystycznym dla Alpine, który w tym modelu przybrał kształt minimalistycznej świetlnej linii high-tech.

Linia nadwozia A390_β, równie dynamiczna co płynna, przywodzi na myśl skojarzenie z rzeźbą. Kabina wygląda jak monolityczna kapsuła, zainspirowana kroplą wody, której naturalny kształt zapewnia najlepszy stosunek funkcjonalności do aerodynamiki. Na bokach nadwozia zobaczymy charakterystyczną dla marki linię, która stwarza wrażenie ruchu, nawet jeśli samochód stoi.

Niebieski Specular – kultowy kolor

A390_β ma intensywnie niebieski kolor lakieru mieniący się różnymi odcieniami, który doskonale podkreśla wysmukły kształt show caru. Drobiny pigmentu mienią się, gdy samochód jest w ruchu. Barwa oscyluje między nasyconym świetlistym odcieniem niebieskości a głębokim indygo. Gra odcieni podkreśla linie nadwozia.

Alpine A390 Beta 2024 6

Sygnatura świetlna

Show car Alpine A390_β wyróżnia się charakterystycznym układem świateł przypominającym Alpenglow. Pod świetlną listwą, zarówno z przodu, jak i z tyłu, pojawia się chmara świetlistych trójkątów. Ten „Cosmic Dust” kojarzy się z kometą przecinającą atmosferę Ziemi. Świetlne listwy z przodu i z tyłu zdają się przecinać powietrze jak ostrze i dodają lekkości tej charakterystycznej sygnaturze.

Doskonała aerodynamika zapewniająca jeszcze więcej sportowych emocji

Powietrze zdaje się opływać A390_β. Samochód jest wyposażony w widoczne elementy aerodynamiczne. Z przodu tzw. flying bridge zapewnia lepsze odprowadzenie powietrza w kierunku górnej części nadwozia. Osłona chłodnicy z mikroperforacją w optymalny sposób kieruje strumienie powietrza, a szerokie wloty boczne powodują powstanie kurtyny powietrznej i przyspieszają przepływ powietrza.

Bardziej koncepcyjny tył stanowi interpretację idei „Light Follows Function” – światło eksponuje elementy aerodynamiczne tego show car. Centralny spojler to nawiązanie do bolidów Alpine, które startują w słynnym wyścigu w Le Mans. To symbol płynności i stabilności.

Alpine A390 Beta 2024 7

Listwa świateł współpracuje harmonijnie z tylnym dyfuzorem – rozwija się lub kurczy w zakresie 80 mm. W ten sposób A390_β zmienia konfigurację z short-tail na tzw. long-tail. Zdolność wydłużania się pozwala zmniejszyć współczynnik czołowego oporu aerodynamicznego i zwiększa zasięg samochodu.

Płatek śniegu źródłem inspiracji

Kształt obręczy kół show car A390_β był zainspirowany właściwościami kryształków tworzących płatki śniegu, które są jednocześnie wytrzymałe i lekkie. Obręcze przednie o średnicy 22 cali i tylne o średnicy 23 cali mają ozdobny kołpak otoczony niebieskawą poświatą niczym klejnot. Przejrzysta centralna piasta, która przypomina cienką warstwę lodu, umożliwia wyeksponowanie systemu Active Torque Vectoring znajdującego się pod spodem.

Definicja sportowego fastbacka według Alpine

Design nadwozia show car jest w 85% jest zgodny ze stylistyką przyszłego modelu seryjnego. A390_β jest ucieleśnieniem filozofii projektowania, w której forma idzie za funkcją, a elementy techniczne i aerodynamiczne mają wyraźny sportowy sznyt.

Alpine A390 Beta 2024 8

Ma kształt typowy dla sportowych fastbacków – doskonale łączy płynną i sportową linię z przestronnym wnętrzem. Sylwetka fastbacka z pochyłą tylną szybą, jakby naszkicowaną jednym pociągnięciem ołówka, przyczynia się do doskonałych parametrów aerodynamicznych samochodu. Linia A390_β łączy lekkość z dynamiką i wprost zachęca, by dzielić się sportowymi emocjami z innymi.

Design wnętrza A390_β – spektakularny dualizm

Wygląd zewnętrzny A390_β show car jest zbliżony do przyszłego seryjnego modelu, ale wnętrze jest celowo koncepcyjne. Pokazuje nam futurystyczną wizję kabin Alpine, a jednocześnie zachowuje wszystkie cechy charakterystyczne dla marki.

„Dualizm jest podstawą designu A390_β. To nośnik potężnych emocji i kreatywności. Kolorowe nadwozie tworzy kontrast z monochromatycznym wnętrzem, w którym czarne i surowe minerały tworzą kontrapunkt z niepokalaną śnieżną bielą. Technologia współistnieje z naturą, surowość z wyrafinowaniem, ciepło z chłodem… Również miejsce kierowcy ma dwa oblicza – za jednym naciśnięciem centralnego przycisku zmienia się w kokpit Formuły 1”. – Antony Villain, dyrektor ds. designu Alpine

Alpine A390 Beta 2024 9

Błyskawiczna immersja w alpejskich klimatach

Przeciwstawnie otwierające się drzwi i brak środkowego słupka wzmacniają wrażenie, że A390_β wprost zaprasza do zajęcia miejsca w środku i odkrywania ukrytej we wnętrzu symboliki inspirowanej alpejskimi masywami. Wnętrze przywodzi na myśl górski pejzaż i odwołuje się do wszelkich emocji, jakie Alpy budzą w naszej wyobraźni.

Zobaczymy dwa odrębne światy odcięte wyraźną ukośną linią:

  • Z przodu minerały spotykają się z zaawansowaną technologią widoczną w ostrych wyrazistych liniach kokpitu Formuły 1. A390_β odsłania swój sportowy charakter, gdy patrzymy na miejsce kierowcy z podwójną pozycją do jazdy. To całkowicie nowe i nowatorskie rozwiązanie.
  • Z tyłu śnieżnobiała, puszysta biel kojarzy się z czystością oświetlonych słońcem szczytów i zapowiada najwyższy poziom komfortu.

Alpine A390 Beta 2024 10

Podłogę pokrywa unikatowy materiał wyprodukowany z ultralekkiego włókna węglowego pochodzącego z recyklingu. Dzięki licznym trójwymiarowym elementom z tego surowca pokrycie podłogi kojarzy się z prędkością i asfaltową drogą, która wije się pod stopami.

Kokpit – kluczowy element wnętrza

Kokpit A390_β tworzy immersyjną przestrzeń, wręcz obietnicę doświadczenia Feel@One, w którym kierowca i samochód stanowią jedno. Kokpit ma kształt świetlistego trójkąta, który wyraźnie wyznacza tor jazdy. Trzy szklane listwy znajdujące się za kierownicą i umieszczone jedna nad drugą tworzą holograficzny efekt pozwalający na wielowymiarowy i dynamiczny odczyt informacji dotyczących jazdy.

Alpine A390 Beta 2024 11

Kierownica – wszystko w zasięgu dłoni jak w F1

Kompaktowa kierownica A390_β, zainspirowana rozwiązaniami z Formuły 1, zachęca do jazdy swoją precyzją i swym zaawansowaniem technologicznym. Może mieć dwa ustawienia pozwalające przejść od codziennej do ekstremalnie sportowej jazdy.

Prowadzący umieszcza pośrodku kierownicy szklany kryształ, który pełni rolę kluczyka i ożywia samochód. Przypomina on cenne kryształy, które możemy znaleźć w wysokich górach. Jest w nim zatopione, jak w lodzie, kultowe logo Alpine.

Alpine A390 Beta 2024 12

Przycisk OV (overtake) przejęty z F1, który wcześniej mogliśmy zobaczyć na kierownicy A290, po lekkim naciśnięciu natychmiast uwalnia całą moc silnika. Przyciski na kierownicy umożliwiają zmianę zawieszenia hydraulicznego, poziomu odzyskiwania energii podczas hamowania i trybu działania multimediów.

Spotęgowane doznania z jazdy

Przyciski zmiany ustawienia skrzyni biegów „P-R-N-D”, znajdujące się na środkowej konsoli, mają mineralną fakturę. Wyglądają, jakby je wycięto ze skały i wypolerowano. Przycisk zmiany ustawienia fotela kierowcy, umieszczony pośrodku kokpitu w zasięgu prawej ręki, umożliwia przestawienie siedzenia w tryb F1. Pasażer staje się pilotem i odczytuje informacje dotyczące konfiguracji drogi wyświetlane na szklanej listwie unoszącej się tuż przed nim.

Alpine A390 Beta 2024 13

Platforma podłogowa dostosowana do specyfiki Alpine

Przyszły sportowy fastback Alpine jest od początku projektowany jako samochód elektryczny. Wykorzysta znacznie zmodyfikowaną platformę AmpR Medium opracowaną przez Ampere. Elastyczność i atuty tej platformy przeznaczonej do napędów elektrycznych umożliwiły inżynierom Alpine wprowadzenie niezbędnych modyfikacji, by wykorzystać ją do stworzenia zdecydowanie sportowego fastbacka. Akumulatory trakcyjne zostały umieszczone pod kabiną, aby uzyskać jak najniższy środek ciężkości i poprawić trzymanie się drogi. Płaska podłoga zwiększa ilość miejsca w kabinie i daje wrażenie większej przestrzeni dla pasażerów w porównaniu z podobnym samochodem z silnikiem spalinowym.

Inteligentny napęd do sportowej i dynamicznej jazdy

Show car A390_β zapowiada doskonałe zachowanie na drodze przyszłego seryjnego samochodu, a jego napęd zapewni doznania typowe dla A110 przeniesione do nowego modelu.
Sportowy fastback będzie napędzany trzema silnikami elektrycznymi z ustawieniami dopracowanymi przez Alpine: jednym z przodu i dwoma z tyłu. Będzie wyposażony w innowacyjny napęd AWD (na cztery koła) z możliwością wyłączenia. Przenoszenie napędu na koła będzie sterowane zgodnie z logiką inteligentnego zarządzania momentem obrotowym przez system w całości opracowany przez inżynierów Alpine – Active Torque Vectoring.

Alpine A390 Beta 2024 17

Ta technologia pozwala na inteligentną kontrolę rozłożenia momentu na osie: przednią i tylną oraz niezależnie na prawe i lewe tylne koła. W ten sposób optymalizuje parametry jazdy i dynamikę na zakrętach, a jednocześnie gwarantuje poczucie pewności i zaufania do systemu, niezależnie od przyczepności każdego z kół. Dzięki starannemu wyważeniu mamy wrażenie lekkości typowej dla A110. System wirtualnie i niezwykle skutecznie redukuje bezwładność odczuwalną przy pokonywaniu zakrętów i gwarantuje jedyne w swoim rodzaju doznania w każdym trybie jazdy. Zaawansowane technologicznie połączenie trzech silników elektrycznych sterowanych przez Active Torque Vectoring do tej pory było zarezerwowane dla hypercarów produkowanych w krótkich seriach. To światowa premiera w tym segmencie.

Źródło: Alpine