Podłączenie tweeter"ów...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam prośbe czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy jest jakaś różnica w podłączeniu tweeterów pod radio (przedni kanał z głośnikami mid-bass),a podłaczeniu pod kable (na głośnikach)??? Czy jest jakaś różnica w brzmieniu? Prosze o odp...
  
 
jak na mój gust to jeszcze jakaś zwrotnica by się przydała po dordze
  
 
Poprę Kiełka ciągniesz jeden przewód do zwrotnicy, którą instalujesz możliwie blisko głośników. W ten sposób upraszczamy okablowanie i zapewniamy sobie możliwie najlepszy dźwięk dzięki zwrotnicy.

Można podpiąć pod głośnik. Nie powinno być różnicy Daj tylko kondensator.
  
 
Źle sprecyzowałem swoją wypowiedz. Mam zwrotnice na tweeterach. Podłaczam to tak: z radia do przednich mid-bass'ów i od mid-bass'ów do zwrotnicy i ze zwrotnicy do tweeter'ów. Ponawiam moje pytanie, czy jak podłącze tweetery ze zwrotnicami bezpośrednio do radia, to bedzie grać lepiej???
  
 
Cytat:
2006-07-31 14:57:07, MaRio-sKaTe pisze:
Źle sprecyzowałem swoją wypowiedz. Mam zwrotnice na tweeterach. Podłaczam to tak: z radia do przednich mid-bass'ów i od mid-bass'ów do zwrotnicy i ze zwrotnicy do tweeter'ów. Ponawiam moje pytanie, czy jak podłącze tweetery ze zwrotnicami bezpośrednio do radia, to bedzie grać lepiej???



Wszystko zalezy jaką masz zwortnicę bo to różnie bywa.
Jeśli masz system dwudrożny i masz go oparty na zwrotnicach to podłączenie musi być poprowadzone w sposób opisany na tejże zwrotnicy.
Najczęściej jest to tak że prowadzi się od radia sygnał i wpina do IN + - w zwrotnicy, potem rozprowadza się ze zwrotnicy na tweeter i midbass.
  
 
Witam
Koniecznie podłącz tak żeby wejście zwrotnicy tweeterów bylo podłączone pod wyjście radia bo ztego co zrozumiałem to chciałeś wejście zwrotnicy od tweeterów podłączyć pod wyjście zwrotnicy od mid-bass a to by było napewno źle więc zrób tak jak na początku napisałem
  
 
Nie, od radia wychodzi (na przedni kanał) mid-bass (bez żadnej zwrotnicy). I do tych mid basów podłączone są tweetery (na kablach łączących są zwrotnice). A moje pytanie polegało na tym, czy jest jakaś róznica w brzmieniu jezeli połacze tak jak w/w czy jak podłącze tweetery (ze zwrotnicami) bezpośrednio do radia?

P.S Żeby nie było niedomówień narysowałem (prowizoryczny) schemat podłączenia. Mam podpięty schemat A, jak myslicie przepięcie na B, coś da w brzmieniu??? Bo teraz gra, ale wydaje mi się, że mogło by grać lepiej.

P.S 2 Dlatego tak pytam, bo mam spory problem z wyciaganiem radia (całej kieszeni)...



[ wiadomość edytowana przez: MaRio-sKaTe dnia 2006-07-31 22:46:05 ]
  
 
Nie ma znaczenia czy zrobisdz wg rysunku A czy B bo jest to praktycznie to samo tzn roznicy raczej nie uslyszysz chyba ze nalezysz do tych co slysza jak trawa rosnie, wiec zrob tak jak ci wygodnie pamietaj tylko o prawidłowej biegunowosci. Osobiscie mam tak jak na rys A
  
 
wg mnie oba schematy sa identyczne
  
 
Witam
Już kumam i w pełni zgadzam sie z kolegą "markocieszyn"
Pozdrawiam
  
 
Noi w łaśnie oto mi chodziło, dzięki za odpowiedź...

Aha, jeszcze jedno. Po założeniu tych sykaczy nie zauważyłem jakiejś dużej poprawy dzwięku, w zasadzie, to nie wiem czy wogóle coś mozna zauważyć. Tweetery, to Boschmann MM-5. To normalne, czy mogłem coś źle podpiąć, czy nie wiem jush sam...

[ wiadomość edytowana przez: MaRio-sKaTe dnia 2006-08-01 10:12:29 ]
  
 
Witam
Z tego co widze ze schematu to coś tam jest nie tak z tego co sie orientuje. A mianowicie oba schematy są takie same lecz łącząc w ten sposób głośniki łączysz je równolegle przez co zmienia się impedancja jaką obciążasz odbiornik a niektóre odbiorniki mogą tego nie wytrzymać. Powinna być 4 ohmy a przy takim łączeniu dwóch głośników po 4 ohmy każdy otrzymujesz 2 ohmy na wyjściu radia przez co głośniki grać mogą głośniej ale przez końcówke mocy radia płynie większy prąd i może ją spalić.
Wg. mnie ta "zwrotnica" to po prostu jest filtr który przepuszcza tylko wysokie tony a niskie obcina.
Jeśli miałoby być dobrze wg mnie to powinny iść kable z radia pod wejście zwrotnicy dwódrożnej a następnie z niej powinny wychodzić dwie pary kabli po jednej na każdy z głośników: mid-bass i tweeter.
Chyba że się mylę i źle schemat jest narysowany.
Pozdrawiam
  
 
Już sam nie wiem, ale wydaje mi się, że jak podłącze głosniki szeregowo, to nie będzie balansu (lewo - prawo). Ja nie chce, żeby sygnał do mid-bass'ów szedł przez zwrotnice. Ta zwrotnica (ew. filtr górno-przepustowy) jest tylko do tweeterów...

A radio to JVC KD-SH77R...

P.S Fishi nie bardzo rozumiem, jak byś to podpiął, więc może narysuj prowizoryczny schemat.

[ wiadomość edytowana przez: MaRio-sKaTe dnia 2006-08-01 15:44:30 ]
  
 
Witam
Schemat opisywany przez mnie to:

Dzieki takiemu połączeniu masz obciazenie 4 ohmy na wyjsciu radia a zwrotnica reszte załatwia i rozgałęzia sygnał na poszczególne głośniki.
tylko zwrotnica musi być na 4 ohmy oczywiście.
Tak powinno być według mnie.
Pozdrawiam
  
 
Oczywiście przez pojęcie rozgałęzia sygnał rozumiem że daje na tweeter tylko wysokie tony a na mid-bass to co poniżej. Tak samo stosuje się przy budowie kolumn dwudrożnych.
Pozdrawiam
  
 
Schemat Fishiego jest jak najbardziej prawidłowy, ale tamte dwa identyczne byly dobre zakladajac ze przed tweterem jest kondensator ( czyli zwrotnica o nachyleniu 6dB/oct) bo tak zwykle sa sprzedawane tweetery nie bedace czescia zestawu, kondensator zwykle jest na przewodzie wlutowany i mozna to smiało podpinac pod wyjscie radia bez obawy o zmiane impedancji calosci podpietej pod ten kanał. jednak majac zwrotnice dwudrozna moze rozwniez podpiac ze jej posrednictwem ale nalezało by usunac ten kondensator i wtedy jest wszystko OK.
  
 
Fishi - nie da rady zrobić wg. Twojego schematu, ponieważ te malutkie zwrotnice są przystosowane do tweeterów (są na kablach do tweeterów) i nie da się wpiąc do nich nic innego (bez rozbierania). Wydaje mi się, że jest to edno-drożna zwrotnica (kupiłem ją już w zestawie z tweeterami).
  
 
Witam
Czyli juz wszystko sie wyjasnilo i tak jak mowil (pisal ) Markocieszyn mozesz bez problemu podlaczac tak jak ty pisales.
Pozdrawiam.