2012-04-29 16:22:41
Hejka.
Ja nie raz przerabiałem cięcie sprężyn w różnych samochodach.
Polecam taki temacik:
SPRĘŻYNY
Jakie sprężyny można ciąć?
Tylko sprężyny progresywne i to takie, które z jednej strony mają tą samą średnicę na kilku zwojach, aby nie było problemu z założeniem uciętej sprężyny.
Dlaczego progresywne?
Aby zachować naturalną charakterystykę pracy sprężyny. Sprężyna progresywna jest zbudowana tak, że u góry znajdują się zwoje najgęściej od siebie oddalone (tzw miękka strefa) do najrzadszych (tzw twarda strefa). Powoduje to, że miękka strefa siada od razu a pracuje twarda strefa, czyli im większy nacisk / obciążenie samochodu tym twardsze jest zawieszenie.
Z reguły w samochodach sprężyny progresywne zakłada się gęstymi zwojami od góry, ale nie jest to regułą. Po zamontowaniu sprężyny progresywnej i opuszczeniu samochodu kilka zwojów tej sprężyny razem do siebie przylegają i praktycznie nie pracują (w miękkiej strefie) i te właśnie zwoje można ciąć, każde obcięcie zwoju to jakieś -1,5mm niżej w zależności od grubości zwoju, byle nie przesadzić
Dolna część sprężyny twardsza zostaje bez zmian. W sprężynach standardowych o liniowej charakterystyce obciążenia jest niemożliwe ponieważ jest ryzyko, że taka ucięta sprężyna może nam wyskoczyć podczas jazdy, gdyż będzie nieprawidłowo leżeć w mocowaniu.
A tak wygląda sprężyna progresywna...
To tyle z mojego doświadczenia z dzieciństwa