2013-02-17 12:51:05
Cytat:
|
2013-02-13 08:47:07, Ikarus260 pisze:
Czemu nie w narożnikach ??? Gorzej się dźwięk rozchodzi ??? Myślałem raczej, że z czasem zmienimy meble na niższe i postawie je na szafie
|
|
DWIE KOLUMNY i WZMACNIACZ - tak jak u Ciebie
Zapraszam do lektury:
1. Obydwie kolumny powinny znajdować się w jednakowej odległości od słuchającego.
Jest to warunek konieczny, ponieważ niejednakowa odległość powoduje, że dźwięk dociera do naszych uszu nieco przesunięty w fazie, przez co zmienia się lokalizacja pozornych źródeł. Najlepszy odsłuch uzyskamy gdy głośniki i słuchacz tworzą trójkąt równoboczny. Większość producentów zaleca lekkie dogięcie kolumn w kierunku słuchacza, chociaż bywa, że niektóre lepiej pracują ustawione równolegle do siebie, bardziej wypełniając pokój dźwiękiem. Zależy to także od konstrukcji kolumn - te o wąskim kącie promieniowania są bardziej wrażliwe na niedokładne ustawienia względem słuchacza. Producenci podają w instrukcji obsługi właściwy sposób ustawienia kolumn. Ponieważ na ostateczny odbiór muzyki wpływa bardzo dużo czynników, w tym nasze, osobiste preferencje, warto poeksperymentować.
2. Kolumny winny być umieszczone w jednakowej odległości od podłogi.
Zalecane jest, aby głośnik wysoko tonowy znajdował się na wysokości uszu słuchającego. Nie zawsze jest to możliwe, czasami mamy zbyt wysokie lub niskie podstawki lub jesteśmy zmuszeni ustawić głośniki na półce. Niewłaściwa wysokość powoduje, że dźwięk wydobywa się spod sufitu, lub od podłogi. Przy zbyt wysokim ustawieniu kolumn podstawkowych, możemy odwrócić je, tak by głośnik wysoko tonowy był niżej. Czasem dużą poprawę uzyskamy kierując głośniki nie tylko w kierunku słuchacza, ale też pochylając je nieco w dół, lub do góry - w zależności od tego czy są wyżej czy niżej nas.
3. Szerokość ustawienia kolumn.
Ważne dla uzyskania dobrej stereofonii - zbyt szerokie rozstawienie powoduje utratę spójności i naturalności dźwięku. Zbyt wąskie - stłaczają pozorne źródła dźwięku na małej przestrzeni, muzycy będą siedzieć jeden na drugim. Przeciętnie odległość między kolumnami wynosi 2-3 m i w podobnej odległości znajduje się słuchacz (zasada trójkąta równobocznego). Przed zespołami głośnikowymi nie powinniśmy nic ustawiać, bowiem duże, płaskie przedmioty, powodują odbicia dźwięku a także zasłaniają źródło dźwięku, przez co staje się on zniekształcony. Niskie tony rozchodzą się wielokierunkowo, dlatego dla nich nie ma większego znaczenia czy głośniki są zasłonięte np. rogiem wersalki czy stolikiem. Jest to jednak istotne dla fal średniej i wysokiej częstotliwości, które łatwo ulegają odbiciom lub są pochłaniane przez wyposażenie pokoju. Musimy pamiętać także, że ostre krawędzie powodują dyfrakcję fal. Dlatego zwróćmy uwagę na takie ustawienie małych kolumienek na półce lub regale aby zminimalizować to niekorzystne zjawisko.
4. Właściwe ustawienie kolumn od ścian bocznych i tylnych.
Tutaj w pierwszej kolejności stosujemy się do zaleceń producentów, jako że różne kolumny produkowane są do różnych zastosowań. Większość kolumn powinna stać oddalona od ścian, ale niektóre (np. Sequence) konstruowane są by pracować przy tylnej ścianie, lub nawet na niej wisieć. Ogólnie - oddalenie od tylnej ściany powinno być większe przy kolumnach z bass-reflexem z tyłu i bipolarnych. Zbytnie zbliżenie do ściany zwiększa ilość basu, jednak z reguły odbywa się to kosztem pogorszenia jego jakości. Zwykle optymalne są odległości: 1 m czoła kolumn od tylnej ściany i nie mniej niż 0.5 m od ścian bocznych. Nie zawsze jest możliwe takie ustawienie, dlatego pozostaje nam jakiś rozsądny kompromis. Jeżeli basy dominują, możemy je zmniejszyć poprzez zatkanie otworu bass-reflexu luźno zwiniętą w rulon tkaniną.
5. Ustawienie fotela w pokoju
Jak pamiętamy, większość producentów zaleca skierowanie kolumn w kierunku środka pokoju. Ustawiając fotel przed głośnikami mamy trzy możliwości. Pierwsza, najczęściej stosowana, to ustawienie go w odległości równej szerokości ustawienia kolumn. Czyli, jeżeli kolumny stoją w odległości dwóch metrów od siebie, my ustawiamy fotel 2 metry od nich. Druga, to odsunięcie fotela tak, aby linie utworzone przez dogięcie kolumn głośnikowych krzyżowały się przed nami. I wreszcie ostatnia możliwość to przysunięcie się bliżej kolumn tak, aby linie krzyżowały się za nami. Czy usłyszymy różnicę dźwięku? Tak, szczególnie dotyczy to właśnie lokalizacji źródeł, jakości wysokich tonów, a czasem basu. A które miejsce będzie lepsze, ustalimy sami. Różni producenci, w instrukcjach, zalecają różne sposoby tak ustawienia kolumn jak i miejsca odsłuchu. Możemy kierować się ich wskazówkami lub wybrać sposób zgodny z własnymi preferencjami..
Streszczając: przeczytaj uważnie dwa razy a pożniej
tylko eksperymenty Hihi
. każdy pokoj jest inny, różne odlgełości przeszkody, wysokosci, wykonianie pomieszczenia(gładzie cegła,pustak)
Uważam, że odsłuchiwanie muzyki i to w dobrym brzmieniu jest jednym z ciekawszych zajęć.
Kiedyś na moje fundusze miałem zestawy od Diora, Unitra poprzez Tonsil i marzenia o Altusach, które strasznie mi sie podobały. Duży jebitny 30 cm głosnik basrefleksy, pokrętełka ... ahhh miodzik.
Na koniec:
Nastały czasy kina domowego 5.1, 7.1 uzbroiłem się w zestaw 7.1 aktywny Sub nie byle jaką kartę muzyczną (wieksze fundusze
) i mogę powiedzieć że nigdy dotąd nie miałem takiej dynamiki, brzmienia i odczucia mocy jak kiedyś ... być może dlatego jak wspomniał ARCHIWE15 "to było dobre 30 lat wstecz"
-----------------
Gumka pękła :)
Zaczynam jeździć ostrożniej ... !!! ... autem :D
OBOWIĄZKOWA pieśń do bryki :)
[ wiadomość edytowana przez: franko25 dnia 2013-02-17 13:21:25 ]