2004-02-06 11:55:24
Nie wiem gdzie ...ale jako że w środe zaliczałem spawalnictwo moge co nieco o tym opowiedzieć
Najpierw o samym żeliwie, gdyż z jecgo cech fizycznych wynika technologia spawania
- jest to materiał , którego większość gatunków jest krucha, i łatwo pęka podczas krzepnięcia spoiny.
- w stanie płynnym żeliwo jest materiałem rzadkopłynnym, co uniemożliwia spawanie w innych pozycjach niż podolna, bez zastosowania specjalnych form.
- znaczne wypalanie krzemu podczas spawania powoduje tworzenie się żeliwa białego w spoinie (praktycznie nie obrabialne) , uniemożliwiającego poźniejszą obróbke wiórową spoiny. Do tego samego efektu może doprowadzić zbyt szybkie chłodzenie.
- temperatura topienia żeliwa, niższa od temperatury topienia tlenków żelaza powoduje trudnosci w łączeniu spoiny żeliwnej z metalem spawanego odlewu i w uzyskaniu spoin żeliwnych pozbawionych wtrąceń tlenkowych.
Generalizując spawanie żeliwa stosuje się głównie do napraw pęknieć i wad odlewniczych, regeneracji częsci maszyn, a nawet od niedawna do łączenia części z żeliwa sferoidalnego ze stalowymi elementami danej konstrukcji stalowej.
Najczęsciej spawa się żeliwo szare - z tego materiału jest odlany kolektor wylotowy w espero. (pekniecie najprawdopodobniej było spowodowane obecnością tzw jam poodlewniczych)
Spawanie innych rodzajów żeliwa przynosi lepsze wyniki, im wyższą plastycznosć wykazuje owe żeliwo.
Spawanie żeliwa prowadzi się na zimno i na gorąco.
-Spawanie na zimno odbywa się łukowo, ręcznie, elektrodami otulonymi o spoiwie bardzo plastycznym. (np EŻNi, EŻNi-Fe)
Spawanie prowadzi się tak aby nagrzanie materiału w sąsiedztwie spoiny było jak najmniejsze (SWC)
- Spawanie na gorąco - przy podgrzewaniu do temp ok 700-750stC, przeprowadza sie głównie gasssowo przy użyciu prętów żeliwnych i topika.
Stosuje się także spawanie elektryczne elektrodą otuloną lub metodą TIG (ale tej nie znam
)
Oprócz w/w dwóch metod stosuje się tzw. lutospawanie - które jest lutowaniem twardym spoiwami mosiężnymi lub brązowymi przy użyciu palnika do spawania gassowego. Wymaga to mniejszej temp niż spawanie na gorąco.
ot wsio....tak na marginesie czekam na wyniki..ale chyba zaliczyłem
-----------------