Statystyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji nie nastrajają optymistycznie w kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach. W minionym roku miało miejsce blisko 22 tysiące wypadków, w których zginęło 1896 osób. Tak ogromna liczba ofiar i incydentów drogowych sprawia, że warto pomyśleć o naszej ochronie i komforcie podczas każdej podróży. Większość ze wskazanej liczby wypadków generuje dodatkowe problemy i związane z nimi koszty. Wyjaśniamy, w jaki sposób obsługiwane są koszty naprawy podczas określonego rodzaju kolizji – bez jednoznacznej identyfikacji sprawcy.
Kiedy występuje kolizja bez orzeczenia o winie?
Każde zdarzenie drogowe powoduje w sposób oczywisty wiele zmartwień i stresu, ale to właśnie kolizja bez orzeczenia o winie należy do szczególnie problematycznej kategorii zajść. Dlaczego tak się dzieje?
Występują zderzenia, które nie pozwalają na jednoznaczne określenie sprawcy oraz osoby poszkodowanej. Wynika to z przebiegu samego zdarzenia lub z odmowy przyjęcia winy za zdarzenie przez domniemanego sprawcę. Jeżeli winni wystąpienia zdarzenia są obaj uczestnicy tegoż zdarzenia, wówczas mamy do czynienia ze współwinnymi za wypadek lub kolizję. Tak zwana współwina oznacza zatem częściową odpowiedzialność obu kierowców biorących udział w zdarzeniu, które spowodowało straty materialne, a być może i szkody osobowe. Co to oznacza dla poszkodowanych w takim incydencie?
W opisanym powyżej przypadku proces likwidacji szkody, czyli naprawienia powstałych uszkodzeń, zostaje przeprowadzony w inny sposób, niż przy zdarzeniu z jednym, określonym sprawcą. W rezultacie ostateczne suma otrzymanego odszkodowania może być obniżona, proporcjonalnie do zakresu przyczynienia się do powstania szkody.
Dynamika i w jakimś sensie – mimo obowiązujących przepisów – nieprzewidywalność ruchu drogowego sprawiają, że każdy wypadek powinien zostać poddany indywidualnej analizie. To jest podstawowe zadanie patrolu policji, który pojawia się na miejscu kolizji. Policja, wykorzystując swoje doświadczenie w podobnych przypadkach ustala sprawcę i za spowodowanie wypadku karze go mandatem karnym. Jeśli jednak potencjalny sprawca nie zgadza się z decyzją policji, wówczas odmawia przyjęcia mandatu i przyjęcia winy za spowodowanie kolizji, po czym sprawa ustalenia sprawcy zdarzenia trafia do sądu.
Kolizja bez orzeczenia o winie a koszty naprawy
Pierwsza niedogodność dotyczy samego terminu otrzymania oczekiwanego odszkodowania. Jeżeli sprawa związana z ustaleniem winnego kolizji, zdarzenia trafiła do sądu, można spodziewać się, że postępowanie sądowe potrwa zdecydowanie dłużej, niż likwidacja szkody przy ustalonym na miejscu zdarzenia sprawcy. Kolejną kwestią jest wysokość odszkodowania, współwina oznacza, że część uszkodzeń naszego pojazdu będziemy musieli pokryć we własnym zakresie.
Jeżeli wypłata odszkodowania pokrywa tylko cześć potrzebnej do naprawy pojazdu kwoty, to co z resztą wymaganych kosztów? Należy mieć na uwadze, że koszt naprawy samochodu po stłuczce bez trudu może wynieść kilka tysięcy złotych. Większe kolizje lub poważne wypadki zwielokrotniają wspomnianą kwotę.
Bez względu na wynik rozprawy mającej na celu ustalenie sprawcy zdarzenia drogowego, kierowcę czekają spore wyzwania i związane z nimi koszty. Poza wspomnianym już wydatkiem z własnego portfela, uczestnik zdarzenia traci środek transportu, do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd lub naprawy pojazdu. Prawdopodobnie poszkodowany będzie więc pilnie potrzebować pojazdu zastępczego. Czy istnieje sposób, aby zabezpieczyć się przed takim scenariuszem?
Czy warto kupić AC?
Zdecydowanie tak! To właśnie ubezpieczenie AC umożliwia sfinansowanie naprawy auta, jeżeli czekamy na ustalenie sprawcy lub jesteśmy współwinni za spowodowanie wypadku. Autocasco to kompleksowe ubezpieczenie pojazdu, na które składa się ochrona od wszystkich zdarzeń. Takich jak: kradzież i zalanie auta, wybicie szyby, zderzenie, szkody spowodowane przez zwierzęta, uszkodzenie karoserii – także w niestrzeżonym miejscu. Autocasco umożliwia naprawę również w autoryzowanych stacjach obsługi lub wyznaczonych przez nas warsztatach. Warto zapoznać się też z warsztatami, które rekomenduje ubezpieczyciel do naprawy naszego samochodu. Warsztaty takie mają ugruntowaną opinie na rynku i oddając do nich samochód celem naprawy, możemy być pewni zachowania technicznych standardów naprawy i jednocześnie źródeł pochodzenia części zamiennych. Niektóre firmy oferują również w ramach AC odszkodowanie nawet za najmniejsze uszkodzenia, bez ustalania minimalnej wartości szkody. Podczas likwidacji szkody możemy korzystać z wygodnej aplikacji w telefonie, aby śledzić postępy likwidacji, jak również mieć stały kontakt z opiekunem naszej szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. AC to propozycja warta rozważenia dla każdego kierowcy. Powinniśmy sobie życzyć tego, aby nie trzeba było korzystać z takiego ubezpieczenia. Lepiej jednak być przygotowanym, zamiast ponosić spore i niezaplanowane wydatki.