Podczas planowania zakupu samochodu na firmę masz wiele możliwości pokrycia kosztów. Możesz zdecydować się na klasyczną umowę leasingową, najem długoterminowy, a także tradycyjny kredyt. Jaka opcja jest najkorzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia? W rzeczywistości wszystko zależy od sytuacji przedsiębiorstwa i formy prowadzonych rozliczeń. Choć najpopularniejszą formą leasingu jest ten operacyjny, to jednak warto zwrócić uwagę na alternatywę, czyli leasing finansowy.
Na czym polega mowa leasingu finansowego? To musisz wiedzieć
Przed podpisaniem jakiegokolwiek kontraktu z leasingodawcą, musisz dokładnie wiedzieć, jakie są cechy charakterystyczne wybranej formy finansowania. W praktyce umowa leasingu finansowego obejmuje wszelkie warunki finansowania nowego lub używanego auta na potrzeby firmowe.
Zanim podpiszesz umowę na leasing finansowy, musisz wiedzieć, że ten rodzaj finansowania powoduje, że przedmiot leasingu zostaje włączony do środków trwałych przedsiębiorstwa. To największa różnica w stosunku do leasingu operacyjnego, gdzie pojazd pozostaje własnością firmy leasingowej.
A zatem jakie są najważniejsze zasady w przypadku leasingu finansowego? Otóż:
- leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych,
- część odsetkowa raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu w firmie,
- przedmiot leasingu przechodzi na własność przedsiębiorstwa po zakończeniu umowy.
Minusem leasingu operacyjnego może być fakt, że podatek VAT należy zapłacić z góry już w momencie wydawania pojazdu do użytkowania przez przedsiębiorcę.
Kiedy warto zdecydować się na leasing finansowy i co można zyskać?
W ramach umowy leasingu finansowego zyskujesz przede wszystkim nieco mniej ograniczeń związanych z czasem trwania umowy leasingowej. Dodatkowo masz możliwość odliczenia podatku VAT w całości już w dniu jego opłacenia na początku trwania umowy.
Przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy dopiero po zakończeniu umowy z leasingodawcą. Skorzystaj z takiej formy finansowania, jeśli zamierzasz nabyć nowe przedmioty na podstawie faktury VAT-marża. Dotyczy to także sprzętu medycznego z obniżonym VAT-em na poziomie 8%.
Zdecyduj się na leasing finansowy, jeśli chcesz mieć możliwość:
- podpisania umowy na dowolnie wybrany okres,
- przeniesienia praw własności do przedmiotu leasingu na firmę,
- zastosowania innej stawki do rozliczeń niż standardowe 23% VAT.
To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą znacznie obniżyć podatek dochodowy na koniec roku. Dzięki umowie leasingu finansowego można zoptymalizować kwestię rozliczeń podatkowych ze sporą korzyścią dla przedsiębiorstwa.
Leasing operacyjny a finansowy – jakie rozwiązanie jest lepsze dla przedsiębiorstwa?
Zanim zdecydujesz się na konkretną formę finansowania zakupu nowego samochodu lub innego sprzętu do wykorzystania w firmie, musisz ustalić wszystkie za i przeciw dostępnych rozwiązań. Najczęściej wybór zapada pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym.
Finansowanie w ramach leasingu operacyjnego jest najkorzystniejsze dla firm, które kompletują flotę pojazdów i chcą maksymalnie zoptymalizować koszty początkowe. Natomiast leasing finansowy sprawdzi się wtedy, kiedy w potrzebny jest dłuższy okres finansowania, dzięki czemu miesięczne raty będą jak najniższe.
Dodatkowo w przypadku leasingu finansowego zachodzi konieczność opłacenia z góry całego podatku VAT, a to często spore obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Dla leasingu operacyjnego podatek VAT jest każdorazowo doliczany do miesięcznej raty leasingowej.
Pamiętaj, aby zawsze dobrać formę finansowania do indywidualnych potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Ustal, czego tak naprawdę potrzebujesz, poznaj cechy charakterystyczne leasingu finansowego, a na koniec podejmij decyzję czy taka forma finansowania pojazdu lub sprzętu do firmy będzie najkorzystniejsza.