Samochód specjalny kempingowy - jak zmienić dostawczaka w kampera?

Kamper z dostawczaka - zmiana przeznaczenia01.07.2024
Przeznaczenie specjalne kempingowe - jak zmienić dostawczaka w kampera. Przegląd, dokumenty - co trzeba zrobić i wiedzieć. Ile to kosztuje?

Coraz częściej słyszy się o kampervanach, które są budowane na bazie samochodów dostawczych. Tego typu pojazdy po pewnych przeróbkach bez problemu spełniają rolę pojazdu kempingowego i świetnie spisują się w podróży. Wiele osób decyduje się na tworzenie swojego małego kampera własnoręcznie, bo tego typu pojazd kempingowy będzie znacznie tańszy, niż zakup pełnoprawnego kampera w salonie lub nawet na rynku wtórnym.

W dzisiejszym wpisie dokładnie sprawdzimy wszelkie ważne aspekty dotyczące zmiany przeznaczenia pojazdu, tak by bez problemu móc podołać przepisom i wymogom w kwestii rejestracji pojazdu jako samochód specjalny kempingowy.

Czy trzeba zmieniać przeznaczenie pojazdu?

Są osoby, które budują kampera i zostawiają w dowodzie jako samochód ciężarowy. W świetle przepisów nie jest to zabronione, lecz właściciel takiego pojazdu musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

  • Nie można legalnie usunąć ściany grodziowej i stworzyć przejścia z kabiny kierowcy do części mieszkalnej pojazdu.
  • Nie można ubezpieczyć części mieszkalnej pojazdu, ponieważ to ładunek, a nie trwała zabudowa.
  • Trzeba zadbać o odpowiednie oznaczenia pojazdu w kwestii normy emisji spalin i zwracać uwagę na ograniczenie wjazdu do niektórych stref i miast. Klasyczna winieta na Austrię będzie wymagana, lecz sama nalepka ekologiczna dla kampera nie będzie potrzebna. Winietę kupisz na przykład tutaj: vignette Austria.
  • Można mieć pewne problemy z przeglądem, jeśli diagnosta doczepi się, że w części ładunkowej są trwale zamontowane meble, łóżko i fotele.

Czasem warto zastanowić się, jakie są plusy i minusy rejestracji pojazdy w Twoim przypadku. Często zależy to od Twoich oczekiwań, komfortu i samej wartości planowanej zabudowy.

Co musi posiadać auto, by móc go przerejestrować?

Samochód ciężarowy można przerejestrować na specjalny kempingowy, lecz nie każda stacja diagnostyczna zna aktualne przepisy. Duża większość diagnostów boi się tego typu zmian ze względu na brak wystarczającej wiedzy i znajomości przepisów w tej kwestii.

Nie pomagają żadne tłumaczenia ani sam fakt, że utrudniając zmianę przeznaczenia takiego pojazdu, diagnosta działa na szkodę Skarbu Państwa. W takim przypadku Urząd Skarbowy nie może swobodnie pobrać akcyzy od zarejestrowania i zarabiać na tego typu zmianach.

Mimo wszystko stacje diagnostyczne są zobowiązane do wprowadzania zmian, jeśli klient przedstawi im komplet dokumentów:

  • dokumenty o zmianach konstrukcyjnych, jeśli zostały zamontowane lub usunięte miejsc siedzące w pojeździe,
  • dokumenty o fachowym wykonaniu lub sprawdzeniu zabudowy przez odpowiednią firmę lub warsztat z PKD 45.20.Z,
  • aktualny dowód rejestracyjny.

Przepisy dokładnie opisują, jaką zabudowę można nazwać kempingową. W części mieszkalnej takiego pojazdu musi znajdować się trwale zamontowany stolik, siedzisko, łóżko lub chociażby zlew.

Akcyza po przerejestrowaniu auta

Zmienia się przeznaczenie, a nie gabaryt pojazdu, więc nie będzie trzeba ponosić większych kosztów z tytułu opłat autostradowych. Co ważne, chorwackie autostrady oraz opłaty na drogi w Słowacji i Czechach się nie zmienią. Pozwolenie na przejazdy autostradowe przez najpopularniejsze kraje można załatwić online. Tak na przykład Czechy winieta cena z opcją zakupu online jest dostępna wygodnie przez internet.

Co ciekawe, po zmianie przeznaczenia auta na właściciela takiego pojazdu czeka szereg udogodnień – nie będzie trzeba martwić się ograniczeniami ekologicznymi, bo pojazd specjalny nie jest już ciężarówką i nie jest limitowany pod tego typu względem.

Jedyna dodatkowa opłata po zarejestrowaniu samochodu na specjalny kempingowy to obowiązek uiszczenia akcyzy za gotowy samochód.

  1. Poniżej pojemności silnika 2,000 ccm płatne 3,1% wartości całego samochodu.
  2. Powyżej pojemności silnika 2,000 ccm płatne 18,6% od wartości całego samochodu.

Podatek należy uregulować we własnym urzędzie skarbowym.