Zgodzisz się z tym, że dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej bez samochodu? Pamiętaj jednak, że aby móc odliczyć koszty eksploatacji pojazdu, wcale nie musisz kupować osobnego samochodu na firmę albo wciągać tego, który już posiadasz w poczet środków trwałych. Możesz użytkować pojazd prywatny i jednocześnie odliczać koszty związane z jego eksploatacją. Dowiedz się, jak to zrobić.
Kiedy można odliczyć koszty eksploatacji prywatnego samochodu w firmie?
Zacznijmy od podstawy, czyli od tego, że aby móc odliczać koszty eksploatacji własnego samochodu w działalności gospodarczej, konieczne jest korzystanie z formy opodatkowania na zasadach ogólnych albo liniowego rozliczania się z fiskusem. Dzięki temu część wydatków związanych z użytkowaniem auta zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że zapłacisz niższy podatek dochodowy i niższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. A dodatkowo możesz odliczyć podatek VAT.
W pierwszej kolejności musisz ustalić, na jakich zasadach będziesz korzystać z pojazdu: czy auto ma służyć wyłącznie do celów służbowych, czy do służbowych i prywatnych. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ w zależności od tego, jaką ścieżkę wybierzesz, wysokość odliczonych kwot z tytułu używania samochodu prywatnego w działalności gospodarczej będzie się różnić. Przeczytaj więcej o tym, jak rozliczyć samochód prywatny w firmie na portalu Firmove.pl.
Co zrobić, aby odliczyć całość kosztów eksploatacji samochodu prywatnego użytkowanego w firmie?
Jeśli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, możesz odliczyć 100% wydatków. Zaliczają się do nich między innymi: koszty paliwa, wydatki eksploatacyjne, naprawy, koszty ubezpieczenia komunikacyjnego czy przeglądy techniczne, a nawet opłaty parkingowe. Dodajmy, że jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, możliwe jest odliczenie tego podatku w całości.
Ale uwaga! Jeśli masz zamiar w taki właśnie sposób rozliczać samochód w jednoosobowej działalności gospodarczej, konieczne jest wypełnienie kilku obowiązków. Mowa przede wszystkim o prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówce oraz złożeniu do urzędu skarbowego deklaracji VAT-26.
Jakie informacje powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu w firmie?
Wiesz już, że aby amortyzacja samochodu w przedsiębiorstwie mogła być odliczona w 100% zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Czas więc przyjrzeć się, co powinno się w niej znaleźć. Są to:
- numer rejestracyjny pojazdu,
- data rozpoczęcia i zakończenia ewidencji,
- stan licznika pojazdu na dzień rozpoczęcia ewidencji i na dzień zakończenia okresu rozliczeniowego, a także na dzień zakończenia ewidencji,
- wpis osoby prowadzącej pojazd dotyczący wykorzystania samochodu, uwzględniający informacje takie jak:
- kolejny numer wpisu,
- datę i cel podróży,
- miejsce początkowe i końcowe podróży,
- liczba pokonanych kilometrów,
- imię i nazwisko,
- podpis osoby prowadzącej pojazd,
- liczba przejechanych kilometrów na koniec okresu rozliczeniowego i na zakończenie prowadzenia ewidencji.
Prywatny samochód użytkowany w celach służbowych i prywatnych – jak rozliczyć koszty i VAT?
Nieco łatwiej z formalnego punktu widzenia wygląda sprawa, jeśli prywatny samochód w firmie użytkujesz w trybie mieszanym, czyli na potrzeby działalności i prywatnie. Koszty wówczas podlegają limitom, co oznacza, że możesz odliczyć je w wysokości 20% kwoty netto powiększonej o nierozliczony VAT. Z kolei podatek VAT możesz odliczyć w 50%. Atutem takiego rozwiązania jest prostota formalności – wystarczy udokumentowanie wydatków odpowiednimi fakturami.
Pomniejszenie wysokości podatku dochodowego oraz możliwość odliczenia podatku VAT przemawiają za tym, by zdecydować się na rozliczenie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej. Tym bardziej że wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.