Jak kupić dobre i tanie części do samochodów?

Jak kupić dobre i tanie części do samochodów? 06.09.2024
Wybór części do samochodów nie jest łatwy. Oczywiście można zgłosić się do autoryzowanego serwisu i mieć gwarancję jakości, jednak wtedy trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami. Z drugiej strony kupując najtańsze części, czyli używane, musimy być przygotowani na ryzyko, że nie spełnią one swojego zadania. Czym się zatem kierować?

Jeżeli należymy do zdecydowanej większości właścicieli samochodów, którzy podczas napraw muszą liczyć się z kosztami, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, kupując części do samochodów.

Czy dobrym pomysłem jest kupowanie części online?

Części, takie jak Pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia (03L130755E), tarcze hamulcowe, filtry, oleje, klocki i bębny, z powodzeniem można zamówić przez internet. Ma to liczne zalety. Najważniejsza z nich polega na tym, że z łatwością możemy porównać bardzo wiele ofert oraz ich ceny. Odwiedzanie każdego sklepu stacjonarnego z osobna zajęłoby nam całe tygodnie, o ile w ogóle byłoby możliwe.

Po drugie nie musimy wychodzić z domu. W dzisiejszych czasach przesłanie odpowiednich części nie stanowi żadnego problemu. Kurier może nam je dostarczyć pod drzwi lub do najbliższego paczkomatu. Zakupy online są jednak nieco bardziej ryzykowne, ponieważ trudniej zweryfikować sprzedawcę. Nie widzimy go na żywo, jesteśmy zdani tylko na to, co napisał w ofercie. Nie możemy danej części obejrzeć. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać tylko ze znanych stron z ofertami, które mają pozytywne opinie i odpowiednią politykę zabezpieczenia interesów klienta.

Jakie części wybrać?

Istnieją różne typy części samochodowych. Najpewniejsze, ale też najdroższe, są te nowe i oryginalne. Okazuje się jednak, że możemy mieć części, które dokładnie tak samo będą spełniać swoja funkcję, ale są dużo tańsze. Chodzi tu o dobre zamienniki i wersje używane. W tym przypadku trzeba jednak wykazać się dużo większą czujnością. Internet pełen jest ofert, które kuszą niską ceną, jednak nie mają żadnej wartości. Jeżeli będziemy kierować się wyłącznie chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, możemy je finalnie stracić, ponieważ trzeba będzie w krótkim czasie dokonać nowego zakupu. Dlatego też trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku wyjątkowo tanich części.

Oznaczenia jakości

Istnieją części zamienne, które różnią się od tych oryginalnych jedynie logiem producenta, a kosztują kilkadziesiąt procent mniej. Chodzi tu o zamienniki lub te poddane regeneracji. Kluczowa jest jednak znajomość oznaczeń jakościowych. Wyróżniamy następujące:

  • OE (Original Equipment) – są to w pełni oryginalne części posiadające logo producenta auta;
  • OEM (Original Equipment Manufacturer) – to również oryginalne części, jednak posiadają logo firmy, która je wytworzyła, a nie producenta auta. Stosuje się je często przy tzw. pierwszym montażu;
  • P – nie są to oryginalne części, jednak ich producent daje gwarancję, że działają dokładnie tak samo i mają taką samą jakość, jak części montowane w fabryce;
  • Z – to oznaczenie dotyczy wszystkich innych części.

Cena części do tanich samochodów może stanowić dużą część jego wartości. Dlatego warto rozważyć kupno dobrego zamiennika, szczególnie jeśli jest oznaczony literą P. Oczywiście wiąże się to zawsze z pewnym ryzykiem, dlatego należy dokładnie prześwietlić taką ofertę.

Tańsze części oryginalne

Niektórym zależy jednak, aby mieć wyłącznie oryginalne części, nie chcą jednak ponosić ogromnych kosztów, kupując je w ASO. Co wtedy zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest kupno używanych lub regenerowanych. Takie części bywają wielokrotnie tańsze, a często działają dokładnie tak samo. Nie ma również problemów z ich montażem. Oczywiście w takim przypadku trzeba zachować szczególną czujność, tak aby nie kupić części, która jest już bardzo zużyta lub źle zregenerowana. Dlatego właśnie nie należy się kierować wyłącznie ceną i zachować ostrożność, jeśli jest dużo niższa niż w innych ofertach. Szczególnie jeśli mamy nowe auto.

Zdarza się też, że w internecie można kupić nowe i oryginalne części dużo taniej niż w ASO. Czy to w ogóle możliwe? Otóż tak. Tacy sprzedawcy kupują je od likwidowanych serwisów ASO. Płacą za to o wiele mniej, więc mogą je wystawić za niższą cenę. Przyczyną jest fakt, że dokonują hurtowego zakupu, a właścicielowi ASO zależy na jak najszybszym pozbyciu się niepotrzebnego już towaru. Jest go zatem w stanie sprzedać o wiele taniej.

zdjęcie: Pixabay