Zabytkowe OC bez żółtych blach - Strona 5

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Gad- takie sprawy najlepiej się załatwia mówiąc, że jest Ci bardzo miło ale OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, i ponieważ jesteś pewien swoich racji złożysz skargę do nadzoru ubezpieczeniowego (na odmowę zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia)
to działa,
może Ci nie odpowiadać wysokość składki, ale jeśli chcesz się ubezpieczyć w towarzystwie X w zakresie OC to firma X MUSI zawrzeć z Tobą umowe OC na warunkach wskazanych w ustawie
  
 
Cytat:
2006-06-27 15:54:26, GDA pisze:
- w różnych TU właśnie się tak interpretuje przepisy


Gdyby to było w dwóch różnych TU, to pół biedy. Mi oczy wyszły na wierzch, bo obydwie panie były z PZU.
Cytat:
- "wprowadzenie do ruchu" to nic innego jak wyjechanie na droge publiczną, jeżeli to zrobisz bez polisy OC i akurat trafisz na kontrolę to masz wówczas ogromne problemy, po własnej posesji z garażu mozesz sobie wyjechac


Czyli wynika z tego, że OC ma być "aktywowane" na minimalny okres 30 dni przed każdym wyjazdem z posesji, a nie raz na rok ? Zakładając więc długotrwały remont samochodu nie muszę wogóle płacić za samochód, jeśli nim nie jeżdżę. ?
Ja osobiścię nie mam podstaw Ci nie wierzyć, ale jakbyś mógł podać jakąś podstawę prawną tej definicji, to czułbym się pewniej podczas "negocjacji" z ubezpieczycielem, bo ja nigdzie tego nie mogę znaleźć.
Cytat:
- zniżka przy ubezpieczeniu okresowym "nie przysługuje" a nie "jest zabierana" (...)


No tu mnie zdecydowanie uspokoiłeś , aczkolwiek też byłbym wdzięczny za podanie numerków z ustawy.
  
 
Jak masz zolte albo papier od rzeczoznawcy mozesz sobie nawet 5 lat nie placic OC a potem przyjsc i poprosic na np na miesiac bo chcesz jechac z kolega na ryby do wioski obok . Kumpel ma zolte i placi kiedy chce . Ja mam pojazd historyczny (40 lat) i tez nie place nic ..
  
 
Cytat:
2006-06-27 11:34:54, GDA pisze:
Niestety nie w naszym tylko CAAR (...)

I jeszcze Klub Pojazdów Zabytkowych Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych i chyba Automobilklub Polski.
  
 
A w Krakowie?? Rekus uderz o odblokowanie watku o tych znizkach, bo ja na to BARDZO licze...
  
 
Cytryn - tekst ustawy zacytował Rekus, i to wystarczy w zupełności, BULLITT napisał ci na konkretnym przykładzie jak działa ubezpieczenie okresowe także wiesz że masz takie prawa i tylko od ciebie zależy czy bedziesz je potrafił wyegzekwować od naszych urzędników - pamiętaj to oni są dla nas a nie odwrotnie jak to by chcieli
  
 
od pół godziny szukam i nie moge natrafić a wiem że gdzieś było
Jeśli ktoś byłby tak miły i zestawił mi definicję auta zabytkowego z definicją auta historycznego, bede wdzieczny
  
 
Pojazd historyczny
wg Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r., Dz.U. nr 124 z dnia 16 lipca 2003 r.; art. 1 par.11) to:

a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym;
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach;
c) pojazd mający co najmniej 40 lat;
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez upoważnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.
Zgodnie z art. 27. par 1, można wtedy zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy (ale nie krótszy niż 30 dni).

Pojazd zabytkowy
wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r., Dz.U. nr 98 z dnia 19 sierpnia 1997 r.; art. 2 par.39) to:
pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury
  
 
Dokładnie Sphinx
Co do wątku - zostanie odblokowany we właściwym czasie
A ja właśnie dostałem fax a w nim bardzo ciekawe informacje nt tzw "zniżek pozataryfowych" - dla samochodów ponad 25 lat - dla niektórych
I to będzie punkt wyjścia w sprawie.
  
 
Niedawno dostałem nową polisę na fiata i tam poza typowymi zniżkami było coś nowego - 5% zniżki za "klasę pojazdu". Zna ktoś szczegóły o co chodzi z tą klasą? Szukałem na stronie PZU, ale nic o tym nie znalazłem.
  
 
Jacek - to są nowe zniżki na różne modele aut, terenowe płacą więcej, kombi inaczej i kij wie kto jeszcze tak to sobie wymyślili w TU aby przyciągnąć klienta - bardzo dużo różnych zniżek/zwyżek
ja na przykład tylko dlatego że zostałem podciągnięty pod grupę FIAT płacę niskie OC gdyby to był FSO to płaciłbym o wiele wiecej, zdarzają się też różne promocje np. samochody SEAT w połowie wartości stawki wyjściowej czyli zamiast 1600 zł na rok masz wyjściową 800 zł i od tego zniżki oczywiscie

ja osobiście co roku zmieniam TU jeżeli chodzi o OC i zawsze idę tam gdzie jest najtaniej

  
 
GAD ile wczesniej deklarujesz chęć zmiany TU? czy robisz to juz po terminie polisy czy przed, opowiedz, bo ja siedze juz od dawna w warcie ale są drodzy
  
 
W świetle przepisów każde OC musisz wypowiedzieć i musisz to zrobić najpóźniej 24 przed wygaśnięciem jego, czyli dzień wcześniej wysyłam faks że wypowiadam polisę o n-rze takim a takim i idę do agencji która posiada wszystkie TU i wybieram taką w której są najniższe składki - podpisuje umowę i po sprawie

TUW Wielkopolska > Polonia > Uniqua > LINK4 > Generali > FILAR

to moje ostatnie TU ktore "zaliczyłem"
  
 
Cytat:
2006-06-28 15:29:35, GDA pisze:
ja osobiście co roku zmieniam TU jeżeli chodzi o OC i zawsze idę tam gdzie jest najtaniej


robie dokładnie to samo
zwiedziłem już wartę, pzu, PTU, Link 4
dla jednych moja R-20 to cieżarowy do 2 ton
dla innych osobowy poniżej 900ccm

  
 
A czy ktoś się orientuje jak to teraz jest z "przymusową kontynuacją"??
Wiem że jezeli płaciłem przez rok i chciałbym zmienić ubezpieczyciela, to muszę ten fakt zgłosić (wypowiedzieć umowę) ileś tam dni wcześniej.
Nurtuje mnie na tomiast jak to jest z OC zakupionego auta i tu posłużę się moim przykładem.
Ayto kupiłem 26,05,2006 - OC wygasło 09,06,2006 - rejestrowałem go dzisiaj i w trakcie rozmowy o warunki ubezpieczenia z którymśtam z kolei ubezpieczycielem usłyszałem:
"jeżeli Pan nie wypowiedział umowy przed 09,06,2006 to musi Pan kontynuować tam gdzie było ubezpieczone wcześniej auto".
Ani mi się śni tego robić bo mam lepsze warunki gdzie indziej, ale chciałbym wiedziec jak to jest wg. stanu prawnego.
  
 
Nie wypowiedzales - musisz kontynuowac, tu nie ma opcji zeby to obejsc. Sam sobie narobiles...
  
 
Ale ja de facto z nikim żadnej umowy nie podpisywałem, to kto mnie zmusi do kontynuacji?
  
 
Podpisales z poprzednim wlasicielem. Zmusi cie TU
  
 
Cytat:
2006-06-28 21:33:01, vazyl pisze:
Ale ja de facto z nikim żadnej umowy nie podpisywałem, to kto mnie zmusi do kontynuacji?


Pdpisałeś umowę kupna samochodu z takim OC, dostałeś kwitek, trzeba było przeczytać jakie są na nim warunki ubezpieczenia, które od momentu kupna są dla Ciebie obowiązujące.

Edit, spojrzałem w przepisy: Po kupnie masz 30 dni na wypowiedzenie OC, jeśli tego nie zrobisz wygasa po upływie okresu na który została zawarta. Najpóźniej jeden dzień przed upływem 12 miesięcznego okresu ubezpieczenia, można ja wypowiedziec TU, i nie ma niestety na to praktycznie poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami bata.


[ wiadomość edytowana przez: Nabauab dnia 2006-06-28 22:17:20 ]

[ wiadomość edytowana przez: Nabauab dnia 2006-06-28 22:21:09 ]
  
 
I tyle mniejwięcej chciałem wiedzieć.................KJM