OFF TOPIC: Kanał w garażu - budowa

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam,

Mam do Was pytanie... czy ktokolwiek z Was robił lub zlecał wykonanie kanału w garażu ? Ile coś takiego kosztuje?
Mam w garażu wylany tylko beton, pod spodem jest ziemia i chyba gruz.
Ponieważ w przeciągu 6 miesięcy planuje wymianę silnika na 2.0 , taki kanał będzie mi niezbędny.
Czy ktoś coś wie ?
Sorry za off-topic, ale gdzie się miałem zwrócić jak nie do Was ?
  
 
Lepszy podnośnik
  
 
Kanał się przydaje niezależnie od ponośnika. Ogółnie jest to proste: wykopać dół, zrobić mu ścianki i dno, pożyteczne są półki zagłębione w bocznych ścianach, dobrze jest też założyć tam oświetlenie i parę gniazdek. Warto obejrzeć i wypróbować kanał w jakimś warsztacie samochodowym, zrobić analogicznej szerokości i stwierdzić czy ta głebokość jest dla nas wygodna. Mój np. jest dla mnie za płytki i do większości prac muszę miec krzesełko.
  
 
Budowałem ;) kanał w wakacje. Szerokość 1m, głębokość 1.6m. Warto sie szarpnać i wybudować głęboki. Kiler ma ~1.3m i już sie trzeba zginać. W swoim ścianki mam z bloczklów betonowych (2.40/szt) wymiary 50x25x10 (około) podłoga beton wylany, kątownik na obramowani i deski 5cm grubosci. Za robocizne wzieli 1000 zł (murowanie, kopanie, wylewki)
Oswietlenie - 4 świetlówki, 4 gniazdka hermetyczne. Jestem zadowolony, narazie żadnych zmian bym nie wprowadził.

P.S> Chrzanisz Janio :D

-----------------
"Nigdy mnie nie zawiódł, nie zdradził ani raz.
To wspaniała jest maszyna, choć ma już ze 40 lat.
Fiacior mój to jest to, kocham go..."
  
 
Ważna też jest długość kanału. Ja mam za krótki i jak cały samochód stoi w garażu to nie mam którędy wejść do kanału. Zawsze muszę wjeżdżac tak, że ponad 1/2 metra wystaje z garażu.
  
 
Janio, jakbym miał taki wysoki warsztat jak Ty, to bym się szarpnął na podnośnik (około 2500 zł używany).
Ja swój kanał budowałem razem z warsztatem więc było dośc prosto.
Wykopałem rów ponad metr szeroki i 5 metrów długi i około 1,7m. głęboki.
Przypominam, że nie miałem jeszcze szlichty na warsztacie.
W wykopanym dole wyłożyłem specjalną folię dość grubą do fundamentów, aby nie podmywało kanału z ziemi, na niej wylałem ławę rozmiarów kanału - wewnątrz 5m. na 1,3m.
Następnie z pustaków betonowych wymurowałem ściany do poziomu podłogi. Gdy zaprawa związała wylałem jeszcze 5 cm szlichtę wewnątrz kanału i zasypałem resztę dołu dookoła murka.
Zespawałem prostokąt z kątowników odpowiadający wymiarami kanałowi, u mnie 5m. na 0,9m. i zamocowałem go kotwami do murka tak, aby był równo w poziomem posadzki i wylałem szlichtę w całym warsztacie.
Z desek podłogowych zrobiłem przykrycie kanału.
Dodatkowo mam jeszcze hak w suficie z wyciągarką niestety jest nieruchomy ale ustawiony w optymalnym miejscu.
I tyle.
W twoim przypadku, musisz skuć kawał posadzki i uważać na wodę gruntową, żeby nie zalewało. Dlatego ja zastosowałem grubą folię budowlaną i... murować .

Życzę powodzenia.


  
 
czyli masz podobnie jak ja. (technologia i wyglad)

-----------------
"Nigdy mnie nie zawiódł, nie zdradził ani raz.
To wspaniała jest maszyna, choć ma już ze 40 lat.
Fiacior mój to jest to, kocham go..."
  
 
u mnie w garażu centralnie nad kanałem mam przykręconą treglę (szynę)do sufitu a na niej jeżdzi uspawana pułka z chakiem w taki sposób że można nią jezdzić wzdłuz kanału na tej pułce jest przyspawany uchwyt a na nim ręczna wciągarka kupiona na targowisku za 42 zł (udzwig 1,5 tony) przydatna rzecz np.podczas wyjmowania silnika
  
 
Dzięki za odpowiedzi.

Też mam taką szynę w poprzek garażu. Silnik spokojnie na tym się wyciągnie. Jakiś bloczek czy taka wyciągarka będzie potrzebna - ale to później.
Dla obniżenia kosztów mam zamiar zrobić to (prawie) samemu. Jak w tej piosence o San Fransisco... " nie jestem w ciemie bity...budowlankę znam" W sumie to nie znam.
Najgorzej to będzie z tym betonem... na wierzchu jest B-20 czyli twardy jak cholera. A pod spodem kawałek (ok.20 cm) B-10 bo w gruszce zostało i chcieli gdzieś ten beton wylać.... padło na środek garażu
Gdzie wypożyczają młoty pneumatyczne ??
  
 
Cytat:
2003-02-17 21:22:38, bajashi pisze:
u mnie w garażu centralnie nad kanałem mam przykręconą treglę (szynę)do sufitu a na niej jeżdzi uspawana pułka z chakiem w taki sposób że można nią jezdzić wzdłuz kanału na tej pułce jest przyspawany uchwyt a na nim ręczna wciągarka kupiona na targowisku za 42 zł (udzwig 1,5 tony) przydatna rzecz np.podczas wyjmowania silnika



ORTO!!!!!!:
HAK, PÓŁKA

-----------------
"Nigdy mnie nie zawiódł, nie zdradził ani raz.
To wspaniała jest maszyna, choć ma już ze 40 lat.
Fiacior mój to jest to, kocham go..."
  
 
Wiem że to nie moje błendy ,ale jakby co to jak mi się trafi to na takie błędy mam papiery jeszcze z liceum
  
 
Oj Olo, każdemu się zdarza. Nawet Ty gdzieś dzisiaj napisałeś wahacz przez "ch"
  
 
OLUŚ - Pan Profesor Władysław Grzegorczyk byłby z ciebie dumny
  
 
Nio Konrad_Polk....z tym betonem to nie pojdzie tak latwo..dobra "boshka", 3 dni roboty, a poźniej choroba wibracyjna. Co do ZWG (zwierciadła wody gruntowej) to zobacz jak to wygląda na projekcie garażu, domu, obojętnie czego co stoi w pobliżu, sprawdź na jakimś przekroju, albo w opisie technicznym, tam napewno powinno być podane. Wtedy bedziesz wiedzial czy woda sie pojawi czy nie. Ale mimo wszystko na dno wykopu daj folię. Ilosć warst wyniknie z poziomu wód gruntowych. Jak jest bardzo głęboko to wystarczy jedna. Wykop zrob na 1,8m głębokosci i na 1,4m szerokości (rzeczywista szerokość to 0,9m ale dochodzą do tego scianki wewnętrzne, najprościej wykonane z bloczków betonowych szer. 25cm, na zaprawie cementowej w stosunku objętościowym cementu do piasku 1:3) Później wykonaj podsypkę piaskową, a następnie zacznij ją zagęszczać, np. polewajac wodą (ułożenie folii bezposrednio na gruncie może spowodować jej zniszczenie mechaniczne np. cześciami skalnymi znajdującymi sie w grunie, a wówczas szlag trafia izolację p. wilgoć). teraz spokojnie ukladasz folię. Murujesz ścianki, przy czym pierwszą warstwę ukladasz bezposrednio na folii, która bedzie przeciwdzialąć kapilarnemu podciąganiu wilgoci z gruntu przez beton. Pierwszą warstwe układasz na zaprawie. W następnej kolejności, jak już sciany bedą wymurowane, na zagęszczoną podsypkę możesz wylać "mięso" czyli B7,5 do B10, 10 centów wystarczy w zupełności. Jeśli chcesz mieć gladką fakturę ścianek, to przed wykonaniem posadzki w dnie kanalu, wykonaj wyprawę tynkarską na sciankach. Tym oto sposobem uzyskasz glębokosć kanalu wynoszącą 1,6m. Głębsze kanaly są niebezpieczne, z uwagi na gromadzenie sie na ich dnie spalin. Ogólnie rzecz biorąc w projektowaniu stacji obsługi odchodzi sie od budowy kanałów, zastępowane są podnośnikami, a wysokosć takich pomieszczeń, obecnie jest już normowo określona i wynosi min 4,5m. Mam nadzieję, ze sie uda i wszystko pójdzie zgodnie z planem. :)
  
 
Wow. Dzięki. Już wiem wszystko Tylko jeszcze ciepło musi się zrobić.
  
 
Cholera, późno było, opis wymaga pewnych uścislen :). Otóż pod ścianki potrzebny jest osobny pas folii, szerokości 25cm. Po ich wymurowaniu wyruwnujesz podsypkę piaskową i układasz folię z wywinięciem 10 centymetrowym na ścianki. Rolki folii z reguły sa o szerokości 1m, więc zakłąd wyjdzie Ci ciut mniejszy, ale nie szkodzi. Może uda Ci sie dorwać rolki szerokości 1,2m, wtedy nie bedzie problemu. Dopiero teraz na folię układasz mieszankę betonową zagęszczajac ją ręcznie poprzez "sztychowanie". Wyruwnujesz brechą przez zaciąganie i zostawiasz dno kanału na czas związania cementu i nabrania przez beton wytrzymałości gwarantowanej (teoria mówi, ze beton uzyskuje wytrzymalość gwarantowaną po 28 dniach ) Po tygodniu bedzie juz wporzo, a jeśli użyjesz cemntu marki np CEM32R-o przyszpieszonym czasie wiązania, to za trzy dni możesz już tam silnik położyć i też bedzie dobrze :).
Pozdrówka.
  
 
Mi postawili garaż w maju 2001. Wtedy miałem jeszcze malacza ale garaż kazałem stawiać z myślą o polonezie. Super tyle że garaż ;postawili o jakieś 25 cm za krutki bo sie majster pomylił (pijmy więcej) a kanał zrobili mi na 1,5 m głęb. Ja sam ma ponad 2 m jak robiłem malacza to wstawiałem sobie po dwie trelinki pod każde koło i w kanale tylko delikatnie musiałem się schylać. Teraz mam polda i niestety garaż się nie zamknie z poldem w środku . W lecie jeszcze można coś robić jak d... mu wystaje, ale w zimie to istna tragedia. Do tego majsterek zapomniał zostawić dziur na rury do pompy i teraz w kanale mam lodowisko a jak przyjdzie wiosna to będe musiał najpierw z wiaderkiem wode wybieraś zanim tam wejde.
  
 
Maciek, piszesz, że kładziesz folię tylko na spód pod szlichtę na dnie.
A wziąłeś pod uwagę, że woda będzie ci także wpływać po ścianach?
Folię należy kupić na tyle dużą, aby zrobić z niej koryto dookoła kanału. Pod spodem i na bokach ale z jednego kawałka.


  
 
Panowie, a może w Warto Wiedzeić jakis kącik murarski
Takich szczegółowych informacji to chyba kolega się nie spodziewał
  
 
Cytat:
Takich szczegółowych informacji to chyba kolega się nie spodziewał



Dokładnie. Myślałem że temat pozostanie bez odpowiedzi, a tu prosze.... całe know-how. Mam jeszcze w domu małe problemy z przeforsowaniem tego pomysłu, ale to tylko kwestia czasu