Leasing samochodowy należy niewątpliwie do najpopularniejszej formy finansowania pojazdów firmowych.
Warto więc zwrócić uwagę, że produkt jakim jest leasing przeznaczony jest na finansowanie nowych lub powiększenie istniejących zdolności wytwórczych i usługowych przedsiębiorcy. Leasing jest formą finansowania inwestycji, która umożliwia uzyskanie urządzenia lub samochodu bez konieczności jego zakupu za gotówkę.
W związku z tym może służyć finansowaniu nie tylko pojazdów, ale również maszyn lub urządzeń, które będą służyły przedsiębiorstwu i nakierowywały je na osiągniecie oczekiwanego zysku.
Jaki rodzaj maszyn można wziąć w leasing?
Wyjdźmy więc z rozważaniami od kwestii priorytetowej, a mianowicie, jakie przedmioty można zaliczyć na poczet leasingu. Przedsiębiorcy w leasing mogą wziąć właściwie każdy przedmiot – pamiętając jednak o tym, że musi on posiadać stawkę amortyzacji.
„Dokładna definicja umowy leasingowej została zawarta w art. 7091 Kodeksu Cywilnego, który zobowiązuje finansującego, „w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa”, do nabycia, w uzgodnieniu z korzystającym, rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddania jej korzystającemu do używania i pobierania z niej pożytków przez czas z góry określony przez strony umowy. Korzystający jest natomiast zobowiązany do wzajemnego świadczenia z rzeczy, która jest przedmiotem leasingu. Polega ono na zapłacie finansującemu, w ratach, wynagrodzenia pieniężnego, równego co najmniej cenie jaką finansujący był zmuszony zapłacić za daną rzecz.”
Czy maszyny muszą być nowe?
Wszystkie przedmioty leasingu, do których można między innymi zaliczyć: nowoczesny sprzęt biurowy, urządzenia medyczne, urządzenia budowlane, przemysłowe i wiele innych mogą być zarówno nowe i jak używane. Warto również zaznaczyć, że niektóre firmy leasingowe nie precyzują wymaganego minimalnego wieku maszyn do zawarcia umowy leasingowej, zazwyczaj weryfikacja takiej maszyny odbywa się w drodze indywidualnej analizy.
- Rodzaj przedmiotu leasingu: nowe i używane
- Rodzaj leasingu: operacyjny, finansowy
- Waluta: PLN, EUR
- Wartość przedmiotu leasingu: bez ograniczeń
- Wpłata własna: 0-45%
- Okres leasingu - leasing kapitałowy: 6 - 84 miesięcy na sprzęt nowy, 6 - 72 miesięcy na sprzęt używany
- Okres leasingu - leasing operacyjny: 24 - 84 miesięcy na sprzęt nowy, 24 - 72 miesięcy na sprzęt używany
Czy możliwy jest leasing zagranicznych maszyn?
W tej kwestii wszystko uzależnione jest od podejścia leasingodawcy. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się sprowadzaniem maszyn lub urządzeń z zagranicy podejmując tym samym ryzyko wynikające z przeprowadzenia takiej transakcji. Dla przykładu może posłużyć nam Europejski Fundusz Leasingowy, który zajmuje się się sprowadzaniem zagranicznych maszyn w procedurze Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów z krajów UE. Warunkiem przeprowadzenia pomyślnej i bezpiecznej transakcji jest przede wszystkim weryfikacja zagranicznego dostawcy. Dostawca powinien posługiwać się NIP-em unijnym – jest to wymóg konieczny i bezwzględny. Przy każdej tego typu transakcji jest ustalany również sposób dostawy towaru wg międzynarodowych zasad dostawy INCOTERMS2010 i wiele innych, indywidualnych dla każdej sprawy czynników.
Często leasingodawcy tworzą bazy zaufanych dostawców, z którymi udało się im pomyślnie przeprowadzić transakcje. Koordynacją transakcji WNT w EFL S.A. zajmuje się spółka córka EFL Service S.A. , która dysponuje bazą pewnych dostawców - publikuje ją na swojej stronie www.autoefl.pl w zakładce Import z UE.
W ten sposób EFL Service S.A. chce skierować uwagę klientów na:
- zaufanych i godnych polecenia dostawców,
- oszczędność czasu związaną z wyborem źródła zaopatrzenia,
- minimalizację ryzyka związanego z wyborem nowego dostawcy,
- sprawnym i efektywnym przepływie informacji rynkowych.
Czy nowe firmy mogą wziąć w leasing maszyny?
Przedsiębiorstwa, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku muszą pamiętać, że każda firma starająca się o leasing, będzie musiała przejść przez weryfikację i wykazanie dokumentów finansowanych dotyczących prowadzenia działalności. Europejski Fundusz Leasingowy wymaga obowiązkowej działalności firmy przez minimum 6 miesięcy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem operacyjnym muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że umowy leasingu zawierane są na okresy nie krótsze niż 40% podstawowego czasu amortyzacji leasingowanego przedmiotu.
Reasumując, pomysłowość i fantazję przedsiębiorców w odniesieniu do tematu leasingu może poskromić dostępna na rynku oferta firm leasingowych. Należy mieć na uwadze, że oferty te zazwyczaj bardzo się od siebie różnią. Należy o tym pamiętać, szukając możliwości sfinansowania leasingiem nietypowych sprzętów. Odmowa w jednej firmie wcale nie musi oznaczać, iż jest to niemożliwe - warto rozejrzeć się i przeanalizować oferty innych firm.