MotoNews.pl

Volkswagen Golf – ofensywa nowych wariantów

08 marca 2013

VW Golf

Genewski Salon Samochodowy to doskonała scena do zaprezentowania najnowszych modeli Volkswagena: nowego Golfa Varianta (z napędem na przednią oś i na wszystkie koła), ekstremalnie oszczędnego Golfa TDI BlueMotion (w wersji hatchback i kombi), Golfa TGI BlueMotion z napędem na gaz ziemny oraz kultowego Golfa GTI i Golfa GTD.

Światowa premiera Golfa Varianta
Podczas Genewskiego Salonu Samochodowego Volkswagen prezentuje – jako światową premierę – nowego Golfa Varianta. W porównaniu z poprzednikiem nowy Golf Variant jest lżejszy nawet o 105 kg. Po raz pierwszy w historii model ten (spektrum mocy 63 kW/85 KM do 110 kW/150 KM) będzie oferowany także jako niezwykle oszczędna wersja TDI BlueMotion. W tym przypadku Golf Variant o mocy 81 kW/110 KM, z manualną, 6-biegową skrzynią biegów zużywa średnio 3,3 litra paliwa na 100 km (emisja CO2: 87 g/km) i jest najoszczędniejszym Golfem Variantem w historii. W Genewie premierę będzie miał także napędzany na wszystkie koła Golf Variant 4MOTION.

Nowy Golf Variant jest eleganckim, wszechstronnym autem, łączącym niskie wartości spalania z dynamicznymi osiągami jezdnymi, wysokim poziomem jakości i dużą zmiennością układu wnętrza. W porównaniu z poprzednikiem pojemność bagażnika wzrosła z 505 litrów do 605 litrów (do wysokości oparcia tylnej kanapy). W przypadku załadunku do oparcia przednich siedzeń i pod dach nowy Golf Variant pomieści nawet 1.620 litrów bagażu (poprzednik: 1.495 litrów).

Na zewnątrz mierzący 4.562 mm długości Golf Variant (plus 307 mm w porównaniu z wersją hatchback) do wysokości zakończenia przednich drzwi ma taką samą linię, jak tradycyjny Golf. Między słupkami B a D wyraźnie zaznacza się sylwetka typowa dla wszystkich Golfów Variantów. Stylistom udało się po raz pierwszy przenieść charakterystyczny kształt słupka C z klasycznego Golfa na słupek D Varianta, przy czym „trzecie” okno boczne optycznie stanowi część słupka D. W rezultacie sylwetka nowego Golfa Varianta jest bardziej rozciągnięta, elegancka i muskularna.

Światowa premiera Golfa GTI
W halach targowych nad Jeziorem Genewskim Volkswagen prezentuje – obok Golfa GTD – także seryjną wersję nowego Golfa GTI. W nadwoziu na bazie Golfa VII można zauważyć liczne elementy stylistyczne typowe dla GTI, przede wszystkim czerwone listwy. Po raz pierwszy otaczają one nie tylko osłonę chłodnicy o strukturze plastra miodu, lecz sięgają dalej, aż w obudowę seryjnych reflektorów bi-ksenonowych. Nowy wygląd Volkswagen połączył ze zwiększoną dynamiką: nowy Golf GTI jest napędzany udoskonalonym silnikiem serii EA888 – dwulitrową jednostką benzynową z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem o mocy 162 kW/220 KM. Opcjonalnie ten kultowy sportowy samochód będzie dostępny w wersji z podwyższoną mocą – silnik Golfa GTI z pakietem Performance rozwija moc 169 kW/230 KM.

Obie wersje GTI są wyposażone seryjnie w system Start-Stop i z 6-biegową manualną przekładnią zużywają zaledwie 6 litrów paliwa na 100 km wg normy DIN (CO2: 139 g/km). Średnie zużycie paliwa przez Golfa GTI zostało zatem zredukowane w porównaniu z poprzednikiem (155 kW/210 KM) o 1,3 litra, czyli 18 procent. Jako opcja dostępna jest dla obu stopni mocy 6¬-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa DSG, zmieniająca przełożenie w sposób prawie niezauważalny i pasująca idealnie do charakteru tego sportowego auta.

Światowa premiera Golfa GTD
GTD jest od 31 lat „dalekobieżnym ekspresem” w ofercie Golfów – w wyjątkowy sposób łączy przyjemność jazdy i osiągi samochodu sportowego ze spalaniem typowym dla małych samochodów. Teraz, na bazie siódmej generacji Golfa, Volkswagen prezentuje nowego GTD, stylistycznie ściśle nawiązującego do Golfa GTI. Oba samochody sportowe tej serii, GTD i GTI, będą miały podczas Genewskiego Salonu Samochodowego swoje światowe premiery.

Nowy Golf GTD z podwyższonym o 30 Nm (do 380 Nm) maksymalnym momentem obrotowym i z mocą większą o 10 kW/14 KM (135 kW/184 KM) jest najmocniejszym w historii Golfem z silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem. W połączeniu z 6-biegową przekładnią manualną i systemem Start-Stop silnik TDI zużywa 4,2 l/100 km (emisja CO2: 109 g/km), czyli o 0,9 litra paliwa mniej, niż poprzednik (redukcja emisji CO2 o 25 g/km). Opcjonalnie Golf GTD jest dostępny z 6-biegową przekładnią dwusprzęgłową DSG. Także w tym przypadku spalanie na poziomie 4,5 l/100 km (CO2: 119 g/km) czyni z niego niezwykle efektywny model. Dzięki korzystnemu stosunkowi mocy do masy, wynoszącemu 7,6 kg/KM (z kierowcą), Golf GTD przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 230 km/h.

Światowa premiera Golfa TDI BlueMotion
Debiutujący w Genewie seryjny nowy Golf TDI BlueMotion to jeden z najoszczędniejszych obecnie samochodów. Golf ten napędzany jest nowym silnikiem TDI (wysokoprężny z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem) o mocy 81 kW/110 KM. Czterocylindrowy silnik zużywa tylko 3,2 l paliwa na 100 km – wartość ta odpowiada emisji CO2 na poziomie zaledwie 85 g/km i oznacza redukcję spalania o 14 procent w porównaniu z poprzednikiem. Jak już wspomniano, po raz pierwszy także Golf Variant oferowany będzie jako TDI BlueMotion. Ze średnim zużyciem paliwa 3,3 l/100 km jest on jednym z najoszczędniejszych modeli kombi na świecie.

Dzięki licznym modyfikacjom aerodynamicznym Golf TDI BlueMotion w wersji hatchback i kombi ma ekstremalnie niski współczynnik oporu powietrza Cw. Modyfikacje aerodynamiczne to między innymi obniżone o 15 mm zawieszenie, specjalny spojler na krawędzi dachu w wersji hatchback (Variant ze seryjnym spojlerem na dachu), zamknięta osłona chłodnicy, częściowo zabudowane kratki wlotu powietrza, zoptymalizowane prowadzenie powietrza chłodzącego i specjalne osłony podwozia. Rozwiązania techniczne, które pozwoliły osiągnąć tak wzorcową oszczędność, to zmniejszenie masy dzięki lekkiej konstrukcji, seryjne we wszystkich modelach systemy Start-Stop i rekuperacji, modyfikacje wewnętrzne w silniku, opony o ekstremalnie niskich oporach toczenia i 6-biegowa przekładna z długimi przełożeniami.

Zdjęcia: Volkswagen, newspress.co.uk