Rejstracja opłaty sprowadzonego

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mój Essi jest sprowadzony z niemiec bede pierwszym właścicielem w kraju.Narazie opłaciłem tłumacza i akcyze.Wie ktos czy ta opłata chyba ekologiczna 500zł jest obowiązkowa czy jak???
  
 

jak najbardziej jest obowiazkowa - na podstawie art. 11 i 12 USTAWY z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. To jest efekt tzw. Dyrektywy wrakowej, ktora nas do tego zobowiazala

Art. 11.
1. Wprowadzający pojazd jest obowiązany zapewnić sieć zbierania pojazdów, zwaną dalej „siecią”, obejmującą terytorium kraju w taki sposób, aby zapewnić właścicielowi możliwość oddania pojazdu wycofanego z eksploatacji do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu, położonych w odległości nie większej niż 50 km w linii prostej od miejsca zamieszkania albo siedziby właściciela pojazdu,
z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1.
2. Wprowadzający pojazd może zapewnić sieć na podstawie umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu.
3. Wprowadzający pojazd w przypadku:
1) cofnięcia pozwolenia zintegrowanego albo innej decyzji w zakresie gospodark odpadami wymaganej w związku z prowadzeniem stacji demontażu przedsiębiorcy prowadzącemu taką stację,
2) cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów,
3) rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, o której mowa w ust. 2,
- powinien w terminie 3 miesięcy zapewnić sieć.
4. Wprowadzający pojazd jest obowiązany dołączyć do faktury wystawionej nabywcy pojazdu oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci lub dowód wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2; oświadczenie może być złożone na fakturze.

Art. 12.
1. Wprowadzający pojazd, który wprowadza na terytorium kraju nie więcej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym może nie zapewniać sieci.
2. Wprowadzający pojazd, o którym mowa w ust. 1, który nie zapewnia sieci, oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, są obowiązani do wniesienia, na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Dowód wpłaty powinien zawierać określenie cech identyfikacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
3. W przypadku gdy wprowadzający pojazd, o którym mowa w ust. 1, który nie zapewnia sieci, dokonał zbycia pojazdu, obowiązany jest przekazać niezwłocznie nabywcy pojazdu dowód wpłaty, o którym mowa w ust. 2.
  
 
o dziwo facet w urzedzie celnym powiedział że nic o takiej opłacie nie wie............
  
 
Cytat:
2006-07-13 13:30:03, TomEssi pisze:
o dziwo facet w urzedzie celnym powiedział że nic o takiej opłacie nie wie............



bo jemu to wszystko ...............

sprobuj zarejestrowac Essiego - odbijesz sie od okienka, no chyba, ze sie myle....
  
 
2 miesiace wstecz kolega rejestrowal samochodzik sprowadzony zza miedzi i oplaty takowej niepopelnil mozliwe ze teraz sie pozmienialo
  
 
w naszym urzedzie bez tej oplaty nie zarejestrujesz napewno ...
  
 
Cytat:
2006-07-13 15:25:34, porter pisze:
2 miesiace wstecz kolega rejestrowal samochodzik sprowadzony zza miedzi i oplaty takowej niepopelnil mozliwe ze teraz sie pozmienialo



Wydaje mi się, że musiał zapłacić, bo to obowiązuje od dłuższego czasu. Zapytaj go ile kasy zostawił w Urzędzie miasta. Jak ok. 800 zł to na pewno to zapłacił.
  
 
witam BTW
Nowy podatek ekologiczny, nad którym pracuje Sejm, wejdzie w życie prawdopodobnie wczesną jesienią. Przypomnijmy, że nowe regulacje mają zastąpić akcyzę i uniemożliwić sprowadzanie z zachodu kilkunastoletnich samochodów.
Opłata ekologiczna ma zależeć od wielkości silnika i normy emisji spalin Euro, którą spełnia nowo rejestrowany w Polsce pojazd. Preferowane są te pojazdy, które spełniają najnowsze normy emisji szkodliwych spalin tj. Euro 4, obowiązujące w krajach Unii od 1 stycznia 2005 r.Jego właściciel przy rejestracji w Polsce zapłaci podatek w wysokości jednej złotówki za każdy centymetr sześcienny pojemności silnika. Czyli np. za kupionego za granicą nowego Renault Modusa z silnikiem 1,2 litra zapłacimy 1,2 tys. zł podatku. Im gorszą (wcześniejszą) normę emisji spalin będzie spełniał nasz pojazd, tym więcej rejestracja będzie kosztować. Np. za BMW z 1990 roku wartego w Niemczech około 3 tys. złotych, który ma silnik 1,8 litra i spełnia normę Euro 2, trzeba byłoby po wejściu w życie projektu zapłacić aż 6,3 tys. zł podatku.

Ile będziemy płacić?
* brak spełnienia normy Euro - 4 zł za każdy ccm pojemności silnika
* dla normy Euro 1 (auta z lat 1992-95) - 3,5 zł
* dla normy Euro 2 (auta z lat 1996-99) - 2,5 zł
* dla normy Euro 3 (auta z lat 2000-04) - 1,5 zł
* dla normy Euro 4 (auta z roku 2005) - 1 zł
w marcu każdego roku podatek będzie rósł o wskaźnik inflacji
maj

PZDR

  
 
Cytat:
2006-07-13 16:14:20, lagarto pisze:
Wydaje mi się, że musiał zapłacić, bo to obowiązuje od dłuższego czasu. Zapytaj go ile kasy zostawił w Urzędzie miasta. Jak ok. 800 zł to na pewno to zapłacił.



Ustawa, o ktorej pisalem ponizej, weszla w zycie 26 lutego 2006 r. - od tej daty jest pobierana oplata.....
  
 
Cytat:
Ustawa, o ktorej pisalem ponizej, weszla w zycie 26 lutego 2006 r. - od tej daty jest pobierana oplata.....



Jak dobrze pamiętam to przy okazji wprowadzenia tej ustawy zmniejszono opłaty za książkę pojazdu...
  
 
Dzis jestem bliżej o kilka kroków
Załatwiłem tłumaczenie odwiedziłem ciekawe miejsce jakim jest urząd celny gdzie nikt nie wiem co i jak gdzie i z czym i gdzie co jest ale ok,złozyłem wniosek opłaciłem akcyze czekam na jakieś potwierdzenie okolo tygodnia hehe dobre ciekawe co bedzie dalej
Narazie Ess stoi w garażu a ja w sobote na wakacje......trza czekać
  
 
Nie masz co marzyć o wyjeździe Essim na wakacje w sobotę. Ja rejstrowałem samochód w poniedziałek-przed tym byłem zmuszony kompletowac wszystkie wymagane w Urzędzie Komunikacji dokumenty(niewatpliwie U.komunikacji jest najmilszym etapem w tej urzędniczej batalii).Więc zaczeło sie od załątwienia tłumaczeń-w moim wypadku jezyk włoski:/. Po oderbaniu tłumaczeń wycieczka do celnego gdzie składasz wymagane przez nich dokumenty, jezeli to przełkną za tydzień przy pomyślnych wiatrach odbierasz zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy(czasami liczą 7 dni roboczych od momentu złożenia dokumentów, wiec nie licza soboty i niedzieli).Tego samego dnia proponuje wycieczke do urzędu skarbowego gdzie "wykupujesz tzw zwolnienie z vatu", wypełniasz wniosek vat 24 dostajesz po 7 dniach takie zaswiadczenie o zapłaceniu tegoś podatku. Po tygodniu odbierasz swistek z celnego i skarbowego i jedziesz do wydziału komunikacji. Tam okazujesz tłumaczenia, dowod z celnego i skarbowego, świstek wpłaty za opłate recyklingową (500 zł), świstek wpłaty za tablice naklejki itd(247,50).Zaświadczenie o pozytywnym przejsciu przeglądu.Weź tez dowód osobistydowody-jezeli rejestrujesz na 2 osoby to musicie sie pojawic osobiscie z dowodami lub sam z upowaznieiem/pełnomocnictwem. No i wiadomo dokumenty przetłumaczone tj.umowa kupna, jakiś dokument wymeldowania, albo stary dowód rejestracyjny.Ja czekałem na tablice 15 minut
dostajesz czasowy dowód na miesiac i blaty.Po miesiacu zgłaszasz sie z OC i odbierasz karte pojazdu i zalaminowany dowód. Przygotuj sie tez na znaczki skarbowe itd. Radze tez pokserowac sobie po 2 kopie z każdego dokumentu.Mam nadzieje ze pomogłem i nic nie pochrzaniłem, podaje tez link do strony urzędu miasta(procedury powinny być te same) z informacjami. http://bip.um.katowice.pl/_pi/?s=20&id=923
  
 
Ja miałem podobną wycieczkę jak Gibbin tyle tylko że w urzędzie celnym musiałem mieć już przegląd zrobiony bo celnikom wyjść się nie chciało przed budynek. Za to nie czekałem na nic bo to od ręki załatwili. Urząd skarbowy około tygodnia oczekiwania na świstek o zapłaceniu podatku - ja załatwiłem w trzy dni.
A reszta tak jak Gibbin. Pamiętaj że OC musisz mieć opłacone w dniu jak dostaniesz "miękki dowód".
Życzę sukcesów
  
 
Jak widze co urzad to inaczej zalatwiaja. U nas wszystko zalatwia sie w jeden dzien, jesli juz ktos wie co gdzie i jak i od rana zacznie (oczywiscie tlumaczenia trzeba wczesniej zrobic) mozna nie zdazyc do wydzialu komunikacji bo petentow przyjmuja tylko do godziny 14:00 wiec w najgorszym przypadku dwa dni. A OC trzeba miec jak sie twardy dowod odbiera.
  
 
Cytat:
2006-07-13 16:36:59, deri1 pisze:
Jak dobrze pamiętam to przy okazji wprowadzenia tej ustawy zmniejszono opłaty za książkę pojazdu...



Oplate zmniejszono do 75 PLN w polowie roku i to ze wzgledu na niezgodnosc naszych przepisow z Konstytucja

a co do tego, co opisal Gabbin: procedura OK, a terminy rzeczywiscie zaleza od urzedow i urzednikow.

co do OC, to wydaje mi sie, ze musisz miec OC, jak masz miekki dowod, bo bez tego, to jak mozesz jezdzic?????? bez OC miesiac????
  
 
Cytat:
2006-07-14 08:22:07, shibby pisze:
A OC trzeba miec jak sie twardy dowod odbiera.



Czyli według Ciebie przez okolo miesiąc bo mniej więcej tyle się czeka na twardy dowód można jeżdzić bez OC? Ciekawe jak będziesz miał spotkanie z Policją lub jaką stłuczkę to co zrobisz.
OC wykupuje się w dniu rejestracji a nie w dniu otrzymania twardego dowodu.
  
 
a skąd będzie wiadomo jakie się dostanie numery, jesli trzeba będzie wykupić OC przed wydaniem tzw. miękkiego dowodu??? to się porobiło...
  
 
Cytat:
2006-07-14 09:18:10, banks pisze:
a skąd będzie wiadomo jakie się dostanie numery, jesli trzeba będzie wykupić OC przed wydaniem tzw. miękkiego dowodu??? to się porobiło...



w ramach miekkiego dowodu dostajesz przeciez juz ostateczne numery a nie tymczasowe - i to od dawna, a twardy rozni sie od miekkiego tym, ze jest twardy i ma cztery strony, a nie tylko dwie
  
 
Cytat:
2006-07-14 09:06:16, Pitt35 pisze:
Czyli według Ciebie przez okolo miesiąc bo mniej więcej tyle się czeka na twardy dowód można jeżdzić bez OC? Ciekawe jak będziesz miał spotkanie z Policją lub jaką stłuczkę to co zrobisz. OC wykupuje się w dniu rejestracji a nie w dniu otrzymania twardego dowodu.



czy ja gdzies napisalem ze mozna jezdzic bez OC. poprostu z miekkim dowodem idziesz do ubezpieczalni i wykupujesz OC, powiedz co obchodzi wydzial komunikacji czy masz ubezpieczone auto ?? Najpierw rejestrujesz a potem oplacasz OC bo niby jak ubezpieczysz nie znajac numeru rejestracyjnego?? Napisalem ze trzeba miec OC przy odbiorze twardego dowodu, czyli tlumaczac z Polskiego na nasz - trzeba pokazać OC przy odbiorze dowodu. Do ubezpieczalni idziesz z miekkim dowodem w łapie. Pomysl troche czlowieku....


[ wiadomość edytowana przez: shibby dnia 2006-07-14 09:46:10 ]
  
 
Cytat:
2006-07-14 09:39:49, shibby pisze:
czy ja gdzies napisalem ze mozna jezdzic bez OC. poprostu z miekkim dowodem idziesz do ubezpieczalni i wykupujesz OC, powiedz co obchodzi wydzial komunikacji czy masz ubezpieczone auto ?? Najpierw rejestrujesz a potem oplacasz OC bo niby jak ubezpieczysz nie znajac numeru rejestracyjnego?? Napisalem ze trzeba miec OC przy odbiorze twardego dowodu, czyli tlumaczac z Polskiego na nasz - trzeba pokazać OC przy odbiorze dowodu. Do ubezpieczalni idziesz z miekkim dowodem w łapie. Pomysl troche czlowieku.... [ wiadomość edytowana przez: shibby dnia 2006-07-14 09:46:10 ]



Sory zle zrozumiałe Twoje słowa i tyle. Wynikało z nich że OC można sobie później wykupić. Niestety tak to już jest że wydaje nam się wszystko jasne i piszemy tylko skrótowo ale inni czytając to mogą trochę to inaczej zinterpretować a Ty się nie podniecaj tak odrazu.