Nissan uznaje bezpieczeństwo za priorytet i nie ustaje w wysiłkach na rzecz ograniczenia liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pojazdów marki, w tym samochodów elektrycznych.
W listopadzie 2021 r. Nissan zaprezentował program Nissan Ambition 2030 – długoterminową wizję firmy na rzecz rozwoju mobilności i stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata. Bardzo ważnym krokiem w realizacji tego celu jest poddanie każdego pojazdu marki – w tym nowego elektrycznego crossovera Nissana ARIYA – rygorystycznym testom zderzeniowym, aby zagwarantować spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w przypadku kolizji.
W Nissan Technical Centre w Atsugi w Japonii doskonale wyszkolony zespół inżynierów poddał flagowy elektryczny model Nissana setkom kompleksowych testów zderzeniowych, sprawdzając wytrzymałość na uderzenie przodem, bokiem i tyłem, a także przeprowadzając symulacje wypadków z udziałem pieszych. Wystarczy zaledwie 1/1000 sekundy, aby upewnić się, że ARIYA spełnia rygorystyczne standardy, które wyznaczyła sobie marka.
„W modelu ARIYA poddajemy ocenie ponad sto poszczególnych elementów” – powiedział Gen Tanabe z Zespołu ds. Oceny Bezpieczeństwa Biernego.
„Nissan ARIYA jest przeznaczony do sprzedaży na wielu światowych rynkach, dlatego przeprowadziliśmy ponad czterysta różnych testów już od wczesnych faz opracowywania produktu aż do momentu jego premiery rynkowej” – dodał.
Testy wykazały, że ARIYA oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w razie kolizji. Jest to możliwe dzięki unikatowej konstrukcji nadwozia i kabiny, które zapewniają optymalne pochłanianie energii siły uderzenia w różnych scenariuszach zderzeniowych.
Podczas procedury testowej inżynierowie Nissana z Zespołu ds. Oceny Bezpieczeństwa Biernego mierzą siłę uderzenia w karoserię i komponenty konstrukcyjne samochodu, a także jego skutki dla kierowcy i pasażerów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu manekinów o różnych rozmiarach oraz rodzajach sylwetek, wyposażonych w liczne czujniki, które rejestrują poziom obrażeń najważniejszych części ciała.
W oparciu o ponad dziesięcioletnie doświadczenie marki w zakresie elektromobilności do modelu ARIYA udało się dostosować wiele procedur testowych opracowanych dla Nissana LEAF. Pozwoliło to marce na opracowanie własnych standardów w zakresie bezpieczeństwa, nierzadko bardziej rygorystycznych niż te, wynikające z obowiązujących przepisów. Przykładowo, inżynierowie ds. bezpieczeństwa musieli zadbać o to, by zamontowany w modelu ARIYA zespół akumulatorów wysokonapięciowych pozostał nieuszkodzony w przypadku zderzenia i uniemożliwił wyciek elektrolitu.
Podejście Nissana do kwestii bezpieczeństwa stanowi podstawę do tworzenia doskonalszych pojazdów. Obejmuje zarówno elementy bezpieczeństwa czynnego, jak i biernego, i pozwala konstruować zaawansowane technologicznie samochody, zapewniające ochronę kierowcy oraz pasażerów w różnych sytuacjach. Głównym celem inżynierów marki jest zapobieganie kolizjom. Tam, gdzie nie da się uniknąć wypadku, priorytetem jest minimalizacja szkód i obrażeń pasażerów.
W testach przeprowadzanych przez Euro NCAP Nissan Ariya otrzymał najwyższą notę 5 gwiazdek.