Po przeprowadzeniu kompleksowej oceny bezpieczeństwa, zespół wyruszył z północnego bieguna magnetycznego (lokalizacja z 1823 roku). Wyprawa zakłada przejazd w kierunku południowym i pokonanie 27 000 km przez Amerykę Północną, Środkową i Południową, a jej ostatecznym celem jest dotarcie w grudniu do najbardziej odległego miejsca na Ziemi, czyli antarktycznego bieguna południowego.
Do tej pory żaden pojazd nie przejechał trasy między biegunami naszego globu, a zespół wyprawy „Od bieguna do bieguna” podejmuje to wyzwanie w samochodzie w 100% elektrycznym. Chris i Julie chcą pokazać, jak ogromne możliwości mają samochody elektryczne. Para ma nadzieję przyczynić się do zwiększenia popularności tego rodzaju aut, co pozytywnie przełoży się na walkę ze zmianami klimatu.
Przygotowany do wyprawy Nissan ARIYA został poddany niewielkim modyfikacjom, aby mógł poradzić sobie w ekstremalnie trudnym terenie. Istotną zmianą jest również podniesienie zawieszenia i poszerzenie nadkoli tak, aby mogły pomieścić ogromne 39-calowe koła, które sprawią, że samochód będzie wręcz „płynął” po głębokim śniegu i morskim lodzie. Akumulator i napęd wyprawowego crossovera ARIYA nie zostały zmienione – pozostawiono rozwiązania standardowe. To samo dotyczy układu e-4ORCE czyli opracowanej przez Nissana zaawansowanej technologii elektrycznego napędu na wszystkie koła.
Podczas przejazdu przez odległe regiony polarne, para podróżników będzie holować za samochodem innowacyjną jednostkę do generowania energii ze źródeł odnawialnych. Składa się ona z wysuwanej turbiny wiatrowej i składanych paneli słonecznych. Prototypowy układ wykorzysta silne wiatry i długie godziny światła dziennego, aby doładowywać akumulator trakcyjny wyprawowego Nissana ARIYA. Chris i Julie będą mogli w tym czasie udać się na zasłużony odpoczynek. Zespół ma nadzieję, że innowacyjny układ doładowywania akumulatora pozostawi po sobie pozytywne dziedzictwo i stanie się inspiracją do przejścia na samochody elektryczne w przyszłych polarnych ekspedycjach.
„Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że po czterech latach planowania i ciężkiej pracy możemy oficjalnie wyruszyć w podróż «Od bieguna do bieguna»” – powiedział Chris podczas startu wyprawy.
„Razem z Julie odbyliśmy kilka wypraw w samochodach elektrycznych przez ostatnie 10 lat, ale «Od bieguna do bieguna» to zdecydowanie nasze największe i najbardziej ekscytujące wyzwanie. Musieliśmy zmienić nasz sposób myślenia, stać się bardziej innowacyjni i kreatywni, a także nawiązać współpracę z partnerami o podobnym podejściu, by sprawić, żeby ta wyprawa stała się rzeczywistością. ARIYA – zmodyfikowana pod naszą wyprawę – bardzo dobrze się prowadzi i świetnie poradziła sobie przejeżdżając pierwsze 5000 km do punktu startowego. Dzięki niej mamy większą pewność, że poradzimy sobie w każdych warunkach, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć w nadchodzących miesiącach” – dodał.
„Bardzo się cieszymy, że możemy dzielić się z wami naszą wyprawą i przybliżyć wam cudownych ludzi, społeczności i projekty, które napotkamy na naszej drodze, aby w pozytywny sposób przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Chcielibyśmy, żebyście wszyscy stali się częścią wyprawy «Od bieguna do bieguna», dlatego zachęcamy was do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych” – dodała Julie.
Więcej informacji o wyprawie „Od bieguna do bieguna” jest dostępnych tutaj.