Transport materiałów ADR, czyli niebezpiecznych substancji, stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, środowiska i mienia. Niewłaściwy przewóz tego typu ładunków może mieć katastrofalne skutki, dlatego istnieją surowe przepisy regulujące ich transport. Mowa tutaj o specjalnych zezwoleniach i konieczności spełnienia określonych prawnie warunków.
Czym jest ADR?
ADR to skrót od międzynarodowej umowy dotyczącej bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych drogą lądową. Jest to porozumienie, które określa zasady związane z bezpiecznym przewozem substancji i materiałów niebezpiecznych. Zostało ono podpisane w 1957 roku przez 9 krajów europejskich, a później dołączyło do niego ponad 50 państw z różnych części świata. Normy ADR dotyczące bezpieczeństwa transportu są stosowane nie tylko w krajach europejskich, ale również na przykład w Azerbejdżanie, Maroku czy w Turcji.
Co określa umowa ADR?
Międzynarodowa umowa ADR precyzyjnie określa klasyfikację ładunków niebezpiecznych na podstawie 13 kategorii zagrożeń. Mowa tutaj m.in. o różnych rodzajach niebezpiecznych substancji, takich jak gazy, ciecze zapalne czy materiały wybuchowe i promieniotwórcze. Każda z tych klas odznacza się ściśle określonymi zasadami transportu i wymaga szczególnych środków zabezpieczających. Wyspecjalizowane firmy, które zajmują się przewozem takich towarów, muszą zatem przestrzegać wszelkich najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Przewóz ładunków ADR to zadanie dla wykwalifikowanych osób posiadających specjalne uprawnienia i odpowiednie przeszkolenie. Nad bezpieczeństwem transportu musi czuwać koordynator lub doradca ds. bezpieczeństwa, powołany przez daną firmę logistyczną. Każdy ładunek musi być ponadto odpowiednio oznakowany za pomocą specjalnych znaków ostrzegawczych i tabliczek odblaskowych.
Ważne jest, aby planując transport materiałów niebezpiecznych, zaufać specjalistom z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Bezpieczeństwo w przewozie takich substancji powinno być priorytetem, a specjaliści w tej dziedzinie powinni być zaangażowani w każdy etap tego procesu logistycznego.
Obowiązki nadawcy i firmy przewozowej
Odpowiednie przygotowanie się do transportu towarów niebezpiecznych zgodnie z przepisami ADR to łączona odpowiedzialność zarówno nadawcy, jak i przewoźnika. Nadawca jest zobowiązany do spełnienia wszystkich wymogów ADR dla poszczególnych towarów, m.in. odpowiedniej klasyfikacji, posiadania wymaganych dokumentów i zezwoleń oraz oznaczenia i np. weryfikacji sprawności cystern.
Z kolei przewoźnik musi upewnić się, że otrzymuje właściwie przygotowany ładunek, posiada wszystkie niezbędne dokumenty i zezwolenia, a następnie dostosować pojazd do przewozu towarów ADR. Odpowiada on zatem za właściwe oznakowanie pojazdu i dba o przestrzeganie wszystkich regulacji bezpieczeństwa na drogach.
Warto pamiętać, że choć nadawca wybiera sposób transportu, to przewoźnik ma obowiązek zweryfikowania, czy dana metoda jest odpowiednia dla określonej klasy towaru. Ważne jest także właściwe oznakowanie i pakowanie, zastosowanie tablic ADR oraz przestrzeganie aktualnych norm dotyczących bezpiecznego transportu.