Pierwszy Sports Activity Vehicle (SAV) z technologią wodorowych ogniw paliwowych już w fazie rozwoju przeszedł intensywny program testowy w trudnych warunkach. Od wiosny 2023 r. będzie wykorzystywany w wybranych regionach jako demonstracja technologii w zakresie mobilności bez lokalnej emisji CO2.
Pojazdy bazowe modelu wodorowego opracowanego na podstawie BMW X5 pochodzą z amerykańskiej fabryki BMW Group w Spartanburgu. W dziale konstrukcji karoserii zakładu pilotażowego otrzymują one nowy zespół podłogowy, który pozwala zmieścić dwa zbiorniki wodoru w tunelu centralnym i pod tylną kanapą.
W dziale montażu oprócz komponentów seryjnych montowana jest specyficzna dla danego modelu 12- i 400-woltowa instalacja elektryczna, wysokowydajny akumulator oraz silnik elektryczny i ogniwo paliwowe. Silnik elektryczny, umieszczony wraz z wysokowydajnym akumulatorem w okolicy tylnej osi, pochodzi z obecnej, piątej generacji technologii BMW eDrive stosowanej również w modelach elektrycznych i hybrydowych typu plug-in.
Umieszczone pod maską BMW iX5 Hydrogen systemy ogniw paliwowych produkowane są od sierpnia tego roku we własnym Centrum Kompetencji Wodorowych BMW w Garching na północ od Monachium. Liczne komponenty produkowane są wyłącznie do wodorowego SAV-a, między innymi w Kampusie Produkcji Addytywnej – centrum kompetencyjnym BMW Group w zakresie druku 3D, które również wchodzi w skład zakładu pilotażowego.
BMW iX5 Hydrogen przechodzi przez wszystkie zwykłe etapy produkcji, od budowy karoserii poprzez lakierowanie i montaż aż po indywidualny odbiór końcowy. Następnie każdy pojazd przechodzi szczegółową kontrolę działania w ośrodku testowym BMW Group w Aschheim.
BMW iX5 Hydrogen łączy zalety jazdy bez lokalnej emisji spalin z wyjątkową przydatnością na co dzień i na długie trasy. Jego technologia wodorowych ogniw paliwowych stanowi więc atrakcyjne uzupełnienie i alternatywę dla akumulatorowego napędu elektrycznego. Dotyczy to zwłaszcza klientów, dla których niezbędne są krótkie przerwy na tankowanie i duże zasięgi, a także regionów, w których brakuje jeszcze wystarczającej infrastruktury do ładowania.