Nowa Klasa C z najnowszą generacją systemu MBUX

Nowa Klasa C z najnowszą generacją systemu MBUX11.03.2021
Podobnie jak zaprezentowana w ub.r. Klasa S, nowa Klasa C jest wyposażona w drugą generację systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX (Mercedes-Benz User Experience).

Cyfryzacja interfejsów idzie w parze ze znacznie większymi możliwościami osprzętu oraz rozwiniętą „inteligencją” oprogramowania. Uwagę zwraca już sama forma: obsługę funkcji samochodu ułatwiają doskonałej jakości obrazy na ekranach LCD.

Informacje pojawiające się na wyświetlaczu kierowcy (panelu wskaźników) oraz na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego prezentowane są w przejrzysty sposób, w nowej estetyce, znanej dotądz najnowszej Klasy S. Wygląd interfejsu można indywidualizować, wybierając jeden z trzech stylów wyświetlania (dyskretny, sportowy, klasyczny) oraz trzech trybów (nawigacja, systemy wspomagające, usługi).

Mercedes-Benz

W klasycznym stylu kierowcę wita znajomy widok, z dwoma wskaźnikami i zmienną zawartością pomiędzy nimi. W stylu sportowym dominują centralnie umieszczony wyświetlacz i czerwona kolorystyka, a w stylu dyskretnym zawartość ekranu zostaje zredukowana do najbardziej istotnych parametrów. Dodatkowo oba wyświetlacze przejmują wybrany schemat kolorystyczny nastrojowego oświetlenia. Nowością jest tryb systemów wspomagających, w którym wskaźniki prezentują sytuację na drodze w czasie rzeczywistym, uzupełniając widok o ważne informacje.

Wprost z Klasy S pochodzi tryb pełnoekranowej nawigacji, dostarczający kierowcy najlepsze możliwe wskazówki podczas podróży.

„Hej Mercedes”: jeszcze lepsza obsługa głosowa

Asystent głosowy „Hej Mercedes” w nowej Klasie C staje się bardziej interaktywny i może „uczyć się” zachowań użytkownika, gdy ten aktywuje usługi online w aplikacji Mercedes me. Ponadto niektóre czynności można teraz wykonywać nawet bez wypowiedzenia komendy „Hej Mercedes” (np. odebrać połączenie telefoniczne). Na życzenie asystent objaśni również obsługę funkcji pojazdu – pomoże połączyć smartfon przez Bluetooth albo podpowie, gdzie znaleźć apteczkę. „Hej Mercedes” jest też w stanie rozpoznać głosy pasażerów pojazdu.

Inteligentny dom: mobilna inteligencja zapewnia maksymalną wygodę na odległość

Dzięki funkcji MBUX Smart Home nowa Klasa C staje się teraz mobilnym centrum sterowania inteligentnym domem. Pozwala np. sterować ustawieniami temperatury i oświetlenia, pozycją rolet czy urządzeniami elektrycznymi. Czujniki ruchu i styki okienne informują użytkownika o obecności proszonych lub nieproszonych gości.

– Hej Mercedes, czy ktoś jest teraz w moim domu?
– Sprawdzone. Ostatni wykryty ruch nastąpił w kuchni, godzinę temu.
Mercedes-Benz

Właśnie tak mogą przebiegać w przyszłości rozmowy pomiędzy kierowcą lub pasażerem a inteligentnym domem użytkownika za pomocą asystenta głosowego MBUX. W momencie debiutu funkcja MBUX Smart Home będzie obsługiwać wiele urządzeń oferowanych przez wiodących dostawców – odpowiednie umowy zawarto jużz Bosch Smart Home oraz Samsung SmartThings. Kolejni dostawcy dołączą do tego grona w późniejszym terminie.

Strumieniowanie muzyki: miliony piosenek do wyboru

Dzięki usłudze muzyki online Mercedes-Benz w pełni integruje główne usługi strumieniowego przesyłania muzyki z systemem informacyjno-rozrywkowym MBUX. MBUX zapewnia bezproblemową łączność z osobistym profilem użytkownika u wybranego dostawcy muzyki. W rezultacie klienci mają nie tylko wygodny dostęp do swoich ulubionych piosenek i własnych list odtwarzania, ale także możliwość odkrywania milionów pioseneki wyselekcjonowanych składanek. Również tę funkcję można obsługiwać za pośrednictwem asystenta głosowego MBUX (lub klasycznie, z kierownicy albo przez ekran).

Rozszerzona rzeczywistość i czytnik linii papilarnych

Jako wyposażenie opcjonalne dla nowej Klasy C oferowana jest nawigacja z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. Jak to działa? Kamera rejestruje otoczenie przed samochodem, a jej obraz jest prezentowany na centralnym wyświetlaczu. System „nakłada” na niego wirtualne obiekty, informacje i znaczniki, takie jak znaki drogowe, strzałki, zalecenia dotyczące zmiany pasa ruchu czy numery domów. Może to znacznie ułatwić nawigację, zwłaszcza w mieście.

Mercedes-Benz

Na życzenie dostępny jest także kolorowy wyświetlacz head-up. Kierowca widzi go jako wirtualny obrazo wymiarach 9 x 3 cale (ok. 23 x 8 cm), unoszący się ponad maską, w odległości około 4,5 m.

W ergonomicznym miejscu pod centralnym wyświetlaczem znajduje się czytnik linii papilarnych, który pozwala użytkownikom szybko, wygodnie i bezpiecznie zalogować się do MBUX-a. Skaner wprowadzono z uwagi na ochronę osobistych ustawień i danych, takich jak ulubione, ostatnie miejsca docelowe, prognozy oparte na zachowaniu użytkownika, wpisy do kalendarza czy wiadomości e-mail. Również procesy płatności za pośrednictwem Mercedes me są zarezerwowane tylko dla użytkowników.

Aktualizacje „over-the-air” (OTA): oprogramowanie zawsze aktualne

System MBUX w nowej Klasie C aktualizuje się zdalnie, bezprzewodowo. Gdy tylko pojawi się nowa aktualizacja, na ekranie wyświetli się stosowne powiadomienie. Aktualizacja jest pobierana i instalowana w tle. Następnie użytkownik musi wyrazić zgodę na aktywację pakietu. W rezultacie samochód jest zawsze aktualny i można go wzbogacać o nowe funkcje już w trakcie eksploatacji. Z uwagi na wysoki standard bezpieczeństwa do przesyłania danych Mercedes-Benz wykorzystuje technikę komunikacji mobilnej oraz zainstalowany w aucie moduł komunikacyjny. Innym sposobem na aktualizację systemu lub wzbogacenie jego funkcjonalności jest rezerwacja nowych funkcji w sklepie Mercedes me, gdzie oferowane są np. usługi strumieniowego przesyłania muzyki lub biuro w samochodzie (In-Car Office). Bezpośrednio w sklepie można też odnowić lub dodać usługi oparte na subskrypcji.

Źródło: Mercedes-Benz