Następnie 25 praktykantów z Akademii Skody rozpocznie fazę testów pojazdu.
Oficjalna prezentacja Skody Afriq planowana jest na wiosnę 2022 roku
25 uczniów Szkoły Zawodowej Skoda, znajdującej się w Mladej Boleslav, kończy kolejny ważny etap w swoim projekcie. Skoda Afriq – ich autorski pomysł samochodu rajdowego stworzonego na bazie Skody Kamiq – jest już prawie gotowy. Ósmy samochód studencki Skody upamiętnia legendarny Rajd Dakar i jest pierwszym pojazdem stworzonym we współpracy młodych adeptów akademii marki z działem Skoda Motorsport. Zanim egzemplarz zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności wiosną bieżącego roku, przejdzie dokładne testy.
Nazwa – Afriq – została wybrana przez uczniów Szkoły Zawodowej Skody
Wskazuje ona na odpowiedzialność Skoda Auto za wszystkie działania Grupy Volkswagen w Afryce Północnej oraz upamiętnia pierwotne miejsce rozgrywania się legendarnego Rajdu Dakar.
- Ciężko pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy i wspaniale jest w końcu stanąć przed prawie gotowym samochodem. Współpraca z różnymi działami Skody i ekspertami Skoda Motorsport była fantastycznym doświadczeniem, które zabierzemy ze sobą w nasze zawodowe życie. Nie możemy się już doczekać jazd testowych Skodą Afriq, a także weryfikacji tego, jak pojazd sprawuje się w terenie – mówi Anna Střížková.
Aby ósmy samochód studencki Skody był dostosowany do jazdy w terenie, uczniowie wyposażyli go w układ napędowy 4×4, znany ze Skody Octavia. Eksperci Skoda Motorsport zapewnili wsparcie, dzieląc się swoją wiedzą techniczną w zakresie wyposażenia wnętrza przeznaczonego do rajdów. W koncepcyjnym samochodzie pasażerowie siedzą na sportowych fotelach znanych ze Skody fabia Rally2 evo, wyposażonych w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.
Uczniowie Szkoły Zawodowej Skoda po raz kolejny przekształcili samochód studencki w naprawdę wyjątkowy pojazd z wieloma nowymi i niezwykłymi pomysłami. Inicjatywa ta jest świadectwem wysokiej jakości kształcenia w Szkole Zawodowej w Mladej Boleslav, która została założona w 1927 roku. Oprócz nauczycieli, praktykanci tradycyjnie otrzymują wsparcie inżynierów i pracowników z działów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji. W obecny projekt po raz pierwszy został zaangażowany także dział Skoda Motorsport.
- Obserwowanie, jak samochód zaprojektowany przez młodych adeptów Skody stopniowo ożywa, jest zawsze ekscytujące. Jako nauczyciele, widząc prawie ukończony model Afriq, cieszymy się tą chwilą tak samo jak uczniowie. Jestem zachwycony, jak wiele uwagi praktykanci i nauczyciele poświęcili szczegółom tego pojazdu. Wewnątrz czujesz się jak w profesjonalnym samochodzie rajdowym, czekając na sygnał startu kolejnego odcinka specjalnego – mówi Zdeněk Stanke, lider zespołu z Akademii Skoda.