Dużo przestrzeni i prosta elegancja to typowe cechy wnętrz Skody. Skoda poszukuje też nowych zrównoważonych materiałów i stopniowo wprowadza je do swoich samochodów.
W nadchodzącym elektrycznym SUV-ie Elroq można znaleźć najnowsze rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Jak pokazują pierwsze opublikowane szkice, wnętrze zachowuje klasyczną symetryczną architekturę z mocnymi poziomymi liniami i 13-calowym dotykowym ekranem informacyjno-rozrywkowym na środku deski rozdzielczej.
Nawiasem mówiąc, Elroq zaoferuje jeszcze jeden nowy szczegół: będzie to pierwszy samochód Skody w dzisiejszych czasach, który będzie nosił nowe logo na kierownicy w postaci napisu Skoda ze zintegrowanym akcentem haka w literze S, zamiast tradycyjnego okrągłego logo.
Jednak to, co nie jest od razu oczywiste ze szkiców, to charakter użytych materiałów. Škoda kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Każdy, kto zdecyduje się na Elroqa, będzie miał do wyboru cztery wersje wykończenia wnętrza: Studio, Loft, Lodge i Suite. Każdy z tych projektów wykorzystuje większą niż dotychczas proporcję zrównoważonych materiałów.
Recykling ubrań i plastikowych butelek
Recytitan i Technofil to dwa materiały, których referencje w zakresie zrównoważonego rozwoju są szczególnie silne. Recytitan można znaleźć w panelach drzwi, pokryciach siedzeń, desce rozdzielczej, podłokietniku i podkolanniku we wnętrzu Loft. 78% tego materiału pochodzi z recyklingu PET, w tym plastikowych butelek po napojach.
Kolejne 6% tej przędzy składa się z mechanicznie przetworzonych włókien ze starej odzieży, a tylko pozostałe 16% tkaniny pochodzi z nowego PET. Mieszanka włókien jest przetwarzana bez obróbki chemicznej, w wyniku czego powstaje elegancka ciemnoszaro-niebieska tkanina. Uzupełnieniem są elementy ze sztucznej skóry w wersji Loft. Plus jeden atrakcyjny szczegół: odblaskowe żółte szwy.
Technofil znajduje się we wnętrzu wersji Lodge. Technofil to tkanina składająca się w 75% z włókien ECONYL® pochodzących z recyklingu i w 25% z poliestru. ECONYL® to innowacyjny materiał nylonowy, który powstaje z odpadów, takich jak sieci rybackie, skrawki tkanin lub dywany, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci.
Główną zaletą tego materiału jest to, że jest on wyjątkowo odporny na ścieranie i zużycie oraz nadaje się do recyklingu. Może być wielokrotnie poddawany recyklingowi bez utraty jakości przędzy. Ta czarna tkanina jest następnie łączona z jasnoszarą skórą ekologiczną we wnętrzu Elroq Lodge. Ponownie przyciągają wzrok detale: kontrastujące pomarańczowe szwy i pomarańczowe pasy bezpieczeństwa.