Na zewnątrz wydajne zespoły napędowe emitują możliwie najmniej zanieczyszczeń. Zdrowe powietrze do oddychania w kabinie zapewniają takie systemy, jak Intelli-Air. Jest to szczególnie ważne o tej porze roku, kiedy tak wielu alergików cierpi na katar sienny.
„W trakcie prac nad nową generacją Astry priorytetem była postrzegana jakość, więc zatroszczyliśmy się o każdy szczegół” – powiedziała Mariella Vogler, główna inżynier odpowiedzialna za model Astra. „Najnowocześniejsze technologie nie tylko podnoszą bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi, ale także sprzyjają komfortowi i zdrowiu kierowcy i pasażerów Astry. Przyjemny klimat we wnętrzu ma decydujące znaczenie dla komfortu – ważną rolę odgrywa w tym system Intelli-Air”.
Intelli-Air pilnuje jakości powietrza w kabinie
W rozwiązaniu Intelli-Air połączono wysoce skuteczne filtry powietrza i cząstek z systemem monitorowania jakości powietrza. System ten nieustannie kontroluje parametry powietrza w kabinie, a gdy pogarsza się jego jakość, automatycznie inicjuje jego wymianę. Zaworem recyrkulacji steruje czujnik jakości powietrza. Gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła, czujnik włącza obieg zamknięty, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do samochodu. Natomiast gdy czujnik wykryje, że powietrze w kabinie jest zanieczyszczone na przykład dymem papierosowym lub kurzem wniesionym na odzieży, zawór otwiera się, by przewietrzyć wnętrze pojazdu.
Dzięki Intelli-Air czystość powietrza w kabinie nowej Astry jest zawsze możliwie najwyższa. Informacja o jakości powietrza jest też wyświetlana na dużym kolorowym ekranie dotykowym - ikona w kształcie samochodu zmienia kolor w zależności od jakości powietrza we wnętrzu. Skala tych wskazań jest oparta na międzynarodowym indeksie jakości powietrza AQI (Air Quality Index). Jakość powietrza w przedziale pasażerskim jest monitorowana przez czujnik PM 2,5, który wykrywa drobiny zanieczyszczeń o wielkości do 2,5 mikrometra.
Filtry z węglem aktywowanym blokują zanieczyszczenia lotne i nieprzyjemne zapachy
Intelli-Air zapewnia dobrą jakość powietrza w nowej Astrze, uzupełniając działanie oryginalnych filtrów kabinowych Opla stosowanych w wielu modelach tej marki. Są to filtry dwuwarstwowe z węglem aktywowanym, które zatrzymują nie tylko cząstki stałe, ale także gazy, w tym ozon i nieprzyjemne zapachy. Przede wszystkim jednak eliminują prawie 100 procent pyłków.
Jakość tych filtrów spełnia najwyższe standardy. Materiał filtra ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu nie zamarza w zimie i nie staje się siedliskiem bakterii w wyższej temperaturze. Mimo wysokiej skuteczności filtrowania zapewniona jest też dobra przepuszczalność powietrza. Filtr należy wymieniać co 12 miesięcy, aby zagwarantować sobie czyste powietrze w kabinie przez cały rok. System zarządzania filtrem w nowej Astrze informuje kierowcę o konieczności wymiany tego elementu.
Wskazówki pomagające przetrwać sezon pylenia roślin
Każdy może zastosować pewne środki chroniące przed atakiem kataru siennego w czasie jazdy. W okresie wysokiego stężenia pyłków w powietrzu wystarczy nie otwierać okien w samochodzie, a resztą zajmą się filtry i system Intelli-Air. Ma to znaczenie także dla bezpieczeństwa na drodze, bo częste kichnięcia kierowcy zwiększają ryzyko wypadku. Na przykład w mieście kichnięcie odwraca uwagę kierowcy na czas odpowiadający przejechaniu 20 metrów. Przy prędkości 100 km/h kichający kierowca może nie patrzeć na drogę nawet przez 50 metrów. Przed podróżą dobrze jest zapoznać się aktualną prognozą pylenia podawaną przez lokalne służby meteorologiczne.
Kierowca powinien także powstrzymać się od przyjmowania leków, bo preparaty antyhistaminowe mogą powodować senność. Ubrania lepiej zdejmować w łazience, a nie w sypialni. Wskazane jest też umycie włosów przed pójściem spać, aby pyłki nie przenosiły się na poduszkę. Płukanie nosa roztworem soli rano i wieczorem oraz wilgotne okłady na oczy złagodzą podrażnienia i pieczenie.