44 lata temu Volkswagen zaprezentował pierwszego Golfa GTI, który szybko zyskał miano kultowego samochodu sportowego. W 1982 roku pojawił się pierwszy Golf GTD, a w 2014 – pierwszy Golf GTE z napędem hybrydowym typu plug-in.
Światowe premiery w Genewie: nowy Golf GTE, Golf GTI i Golf GTD
Golf GTI - Samochód staje się kultowy, gdy jego design i charakter są rozpoznawalne przez dziesięciolecia – tak jak w przypadku Golfa GTI. Od 44 lat, z generacji na generację, Volkswagen wymyśla na nowo najbardziej popularny kompaktowy samochód sportowy. Ósma generacja Golfa GTI będzie świętować swój debiut już za kilka dni podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Nowy Golf GTI został zaprojektowany i opracowany od podstaw jako samochód odpowiadający potrzebom epoki cyfrowej i połączony ze światem zewnętrznym. Nowy Golf GTI jest napędzany dwulitrowym, turbodoładowanym benzynowym o mocy 180 kW (245 KM), wyposażonym w bezpośredni wtrysk paliwa. Maksymalny moment obrotowy wynosi 370 Nm. Czterocylindrowy silnik standardowo współpracuje z 6-biegową przekładnią mechaniczną. Dla modelu dostępna jest także 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa (DSG).
Volkswagen Golf GTI
Golf GTE - Hybrydowy układ napędowy typu plug-in Golfa GTE składa się z czterocylindrowej jednostki napędowej TSI o mocy 110 kW (150 KM), silnika elektrycznego o mocy 85 kW (115 KM), 6-biegowej przekładni dwusprzęgłowej i litowo-jonowego akumulatora. Moc systemowa układu napędowego wynosi 180 kW (245 KM), a maksymalny moment obrotowy – 400 Nm. W porównaniu z poprzednim Golfem GTE znacznie zwiększył się zasięg na energii elektrycznej, który teraz wynosi około 60 km. Na zwiększenie zasięgu duży wpływ ma poprawa aerodynamiki nowego Golfa i zwiększenie o połowę pojemności energetycznej akumulatora – do 13 kWh. W trybie elektrycznym Golf GTE może poruszać się z prędkością do 130 km/h.
Volkswagen Golf GTE
Golf GTD - Samochód o osiągach auta sportowego i bardzo dużym zasięgu jest wyposażony w czterocylindrowy silnik TDI o pojemności dwóch litrów i mocy 147 kW (200 KM). Silnik Golfa GTD przekonuje też maksymalnym momentem obrotowym, który wynosi 400 Nm. Jednostka napędowa TDI generuje tak wysoką siłę napędową przy bardzo niskich prędkościach obrotowych wału korbowego silnika. Podobnie jak w przypadku wszystkich silników Diesla z turbodoładowaniem w nowym Golfie, także jednostka napędowa Golfa GTD jest wyposażona w dwa katalizatory SCR połączone szeregowo. Nowy system z podwójnym wtryskiem czynnika AdBlue znacznie redukuje emisję tlenków azotu w porównaniu z silnikiem poprzedniego Golfa GTD. Golf GTD standardowo jest wyposażony w 7-biegową przekładnię dwusprzęgłową.
Volkswagen Golf GTD
Trzy modele Golfa, trzy różne charaktery. Każda z trzech nowych, sportowych odmian Golfa ma swój styl, co szczególnie widać z przodu. Seryjne światła LED są umieszczone nisko i graficznie połączone z osłoną chłodnicy. Wąski pas, który przebiega poniżej pokrywy silnika, rozciąga się na całą szerokość przodu i ma charakterystyczny kolor w zależności od wersji Golfa – czerwony dla GTI, niebieski w GTE i srebrny dla GTD. Podkreślają go dwa pasy diód LED, które są widoczne po włączeniu świateł do jazdy dziennej. Tworzy to nowy, niepowtarzalny design świateł Golfa GTI, GTE i GTD. Równie efektownie prezentuje się duży wlot powietrza w dolnej części zderzaka, z charakterystycznym dla tych modeli wzorem w kształcie plastra miodu oraz ze zintegrowanymi światłami przeciwmgielnymi (dostępnymi jako opcja).