Volkswagen ogłosił nazwę swojej nowej luksusowej limuzyny. Samochód określany dotychczas mianem D1 będzie nazywał się Phaeton.
Podczas uroczystego otwarcia Szklanej Manufaktury Volkswagena w Dreźnie ujawniono nazwę limuzyny klasy wyższej, która właśnie w tym niezwykłym miejscu będzie produkowana. Luksusowa limuzyna, określana dotychczas mianem D1 będzie nazywała się Phaeton. Phaeton, czyli "świetlisty" to imię syna boga słońca – Heliosa z greckiej mitologii, który powoził rydwanem słonecznym. Nazwa Phaeton podejmuje temat wywodzący się z czasów antycznych i przenosi go do przyszłości motoryzacji. Jej klasyczne pochodzenie podkreśla wyjątkowy charakter nowej limuzyny VW i miejsca, w którym będzie ona produkowana.
Miejsce to, czyli Szklana Manufaktura Volkswagena w Dreźnie zostało uroczyście otwarte 11 grudnia 2001 roku. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości ze świata polityki i gospodarki. Oficjalnego otwarcia Manufaktury dokonali wspólnie Kanclerza Gelhard Schröder, premier Biedenkopf, dr Ferdinand Piëch – Prezes Zarządu Volkswagen AG oraz dr Folker Wießgerber, członek Zarządu Volkswagen AG.
Swoją Szklaną Manufakturą VW – jako pierwszy producent samochodów – zrealizował koncepcję produkcji polegającą na połączeniu ze sobą klasycznej, przemysłowej produkcji pojazdów i pracy rzemieślniczej. Wyjątkowy jest także fakt, że klient może obserwować, jak powstaje jego samochód.
Nowy VW klasy wyższej powstaje za 27.500 m² izolowanych akustycznie okien, w zakładzie produkcyjnym o powierzchni 55.000 m². Okna i 24.000 m² parkietu tworzą przyjazną atmosferę, która jest wyrazem innowacyjnej filozofii manufaktury ze starannie realizowanymi krokami montażowymi, z których wiele wykonywanych jest ręcznie, jako uzupełnienie przemysłowych procesów produkcyjnych.
Produkcja w Szklanej Manufakturze odbywa się na kilku poziomach. Głównym elementem nowej linii produkcyjnej jest tzw. "taśma łuskowa". Jedyną wspólną cechą tej taśmy i taśm tradycyjnych jest taktowe sterowanie w poszczególnych krokach montażowych. Taśma składa się z 29 pojedynczych członów, wyłożonych parkietem i prowadzących montowane pojazdy. Kolejne cechy charakterystyczne produkcji w Szklanej Manufakturze to m.in. dostarczanie prądu drogą indukcyjną oraz nowoczesne, pośrednie oświetlenie. Wszystkie części potrzebne do montażu podążają w pojemniku za danym samochodem.
Nowością jest także włączenie do manufaktury "strefy akcji". Tutaj przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, goście i klienci mogą uzyskać informacje o firmie Volkswagen i oferowanych przez nią modelach. Klienci, którzy osobiście odbierają swój samochód w Dreźnie, będą obsługiwani w specjalnej części tej strefy.
Widocznym z daleka symbolem Manufaktury jest wysoka na 40 metrów szklana wieża, w której na swój odbiór czekają gotowe samochody.