Kia Sportage pojawiła się w połowie lat 90-tych jako mini SUV oparty o płytę podłogową Mazdy Bongo i Forda Econovana. W tym okresie w ramach współpracy między tymi firmami Mazda wraz z Fordem zapewniała technologię, a Kia po prostu tanie zakłady produkcyjne.
Ciekawostką jest, że jako pierwszy samochód na świecie model Sportage wyposażono w poduszki powietrzne chroniące kolana. Produkcję pierwszej generacji zakończono w 2003 roku.
Dwa lata później zaprezentowano Kia Sportage drugiej generacji, tym razem należącą do kategorii kompaktowych SUV-ów, dzielącą platformę opartą na Elantrze z Hyundaiem Tucsonem z 2005 roku. Była ona nieco większa od pierwszego modelu i miała zupełnie odmienny wygląd. Do wyposażenia Sportage drugiej generacji należą m.in. klapa bagażnika z niezależnie otwieraną tylną szybą, elektrycznie regulowane okno dachowe, elektrochromatyczne lusterko z wbudowanym kompasem, komputer pokładowy, automatyczna klimatyzacja, ESP, ABS i EBD. W maju 2008 roku model przeszedł pierwszy facelifting, a na początku 2009 roku kolejny. Produkcje modelu w Europie zakończono w 2010 roku.
Trzecia generacja Kia Sportage została zaprezentowana podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 2010 roku. Jest to technicznie identyczny pojazd z modelem Hyundai ix35, dlatego niektóre z jego silników są używane również w Sportage trzeciej generacji. Produkcja rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku w słowackiej fabryce Kia w Żylinie, a sprzedaż modelu rozpoczęła się z początkiem sierpnia 2010 roku.
Na targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie we wrześniu 2015 roku Kia zaprezentowała na nowo zaprojektowany model Kia Sportage czwartej generacji, który w 2017 roku został najlepiej sprzedającym się modelem marki Kia na rynku niemieckim. W 2018 roku producent zaprezentował odświeżoną wersję modelu Sportage, a do gamy silników dołączyła wersja z zespołem napędowym typu "mild hybrid".