Na początku 2017 roku Citroen zaprezentował koncepcyjny pojazd C-Aircross Concept, będący zapowiedzią nowego, kompaktowego SUVa marki. Mniej więcej pół roku później podczas Salonu Samochodowego we Frakfurcie oficjalnie zadebiutował model oparty na tym koncepcie: Citroen C3 Aircross.
Był to owoc współpracy z Oplem, w ramach której powstał także bliźniaczy model Opel Crossland X. Miejski crossover zastąpił w ofercie francuskiej marki model Citroen C3 Picasso i ma być rodzinną alternatywą dla modelu Citroen C4 Cactus.
Pięciodrzwiowy Citroen C3 Aircross ma 415 cm długości, 176 cm szerokości i 164 m wysokości, a jego osie rozstawiono w odległości 260 cm.
Citroen postawił w C3 Aircrossie na wygodę podróżowania. We wnętrzu znajdziemy fotele Advanced Comfort, sporo przestrzeni na nogi i nad głowami pasażerów. Modułowa budowa kabiny (z dwuczęściową, przesuwaną kanapą i składanymi fotelami) pozwala na przewożenie przedmiotów o długości do 2,4 m. Standardową pojemność bagażnika: 410 l po złożeniu oparcia kanapy można zwiększyć do 1289 l. Dodatkowo w kokpicie zamontowano schowek zaopatrzony w roletę. Dzięki panoramicznemu dachowi kabina jest odpowiednio doświetlona.
Kierowca może korzystać z 9-calowego ekranu dotykowego i kużywać na nim z aplikacji ze swojego smartfonu. Ten ostatni można w Aircrosie podładować bezprzewodowo. Ponadto życie kierowcy ułatwia nawigacja Citroën Connect Navi i system Citroën Connect Box. System ten pozwala na kontakt z infolinią Assistance w razie uszkodzenia samochodu.
W gamie silnikowej znajdują się dwie jednostki benzynowe PureTech o pojemności 1.2 l oraz mocy 110 lub 130 KM. Ofertę uzupełniają dwie jednostki wysokoprężne BlueHDi o pojemności 1,5 l i mocy 102 lub 120 KM. Napęd na przednie koła przenoszony jest za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub automatycznej.
Citroen C3 Aircross może się pochwalić licznymi systemami, które dbają o bezpieczeństwo i wygodę kierowcy i pasażerów:
- Coffee break alert (system ostrzegający kierowcę, że powinien zrobić przerwę w jeździe i odpocząć),
- Kamera cofania Top Rear Vision,
- Bezkluczykowy dostęp i uruchamianie,
- Wspomaganie ruszania na wzniesieniu,
- Kolorowy wyświetlacz typu head-up (projekcyjny),
- Rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości,
- Active Safety Brake,
- Automatyczne światła drogowe,
- Alarm niezamierzonego przekroczenia linii,
- System kontroli martwego pola,
- Alarm nieuwagi kierowcy oraz
- Asystent parkowania.
Ta staranność w zapewnieniu pasażerom jak najlepszych warunków została doceniona w teście Euro NCAP, w którym Citroen C3 Aircross zdobył pięć gwiazdek.
Citroen C3 Aircross znalazł się w finale konkursu Samochód Roku 2018, ostatecznie zajmując piąte miejsce i oddając pole modelom: Volvo XC40, Seat Ibiza, BMW serii 5 i Kia Stinger.