Toyota Mirai zdobyła 5 gwiazdek Euro NCAP

Toyota Mirai zdobyła 5 gwiazdek Euro NCAP09.09.2021
To najwyższa ocena, która potwierdza zarówno maksymalny poziom bezpieczeństwa modułowej konstrukcji auta opartej na platformie TNGA, jaki i elektrycznego napędu wodorowego.

Testy Euro NCAP wykazały także bardzo wysoką skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.

Toyota Mirai otrzymała ocenę 88 procent za ochronę dorosłych pasażerów, przy czym szczególnie warto zwrócić uwagę na wysoki poziom zabezpieczenia głowy i szyi. Bardzo dobry wynik 85 procent auto zdobyło za ochronę dzieci, 80 procent za bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, takich jak piesi czy rowerzyści, i 82 procent za systemy bezpieczeństwa czynnego.

Technologia wodorowa całkowicie bezpieczna

W każdym z testów zderzeniowych elektryczny napęd na wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty Mirai okazał się całkowicie bezpieczny. Jest to oficjalne potwierdzenie wewnętrznych badań Toyoty, które objęły nie tylko różnego rodzaju testy zderzeniowe, ale nawet strzał z broni palnej do zbiornika wodoru.

Toyota
Toyota Mirai

„Toyota Mirai jest jednym z pierwszych samochodów na rynku z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór jest magazynowany w wysokociśnieniowym zbiorniku, dlatego dla twórców nowej generacji Mirai kwestie bezpieczeństwa miały kluczowe znaczenie, co zaowocowało maksymalną oceną 5 gwiazdek w badaniu Euro NCAP. Zdając sobie sprawę, że u niektórych klientów bezpieczeństwo tej technologii budzi duże zainteresowanie, Euro NCAP zwróciło szczególną uwagę na ten aspekt w czasie testów zderzeniowych i po nich. Eksperci ustalili, że zastosowanie wodoru do napędzania Mirai nie ma żadnego wpływu na poziom bezpieczeństwa tego samochodu” – podaje zespół Euro NCAP w podsumowaniu.

Standard testów Euro NCAP

Badania Euro NCAP są systematycznie aktualizowane i coraz bardziej wymagające. Obejmują długą listę testów sprawdzających samochód pod kątem bezpieczeństwa pasażerów i innych użytkowników dróg oraz skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego.

Testy zderzeniowe obejmują zderzenie czołowe z prędkością 50 km/h połową szerokości samochodu, w które uderza nadjeżdżająca odkształcalna bariera, zderzenie czołowe pełną szerokością auta w sztywną barierę, zderzenie boczne z mobilną odkształcalną barierą, która uderza w drzwi kierowcy, oraz zderzenie samochodu bokiem ze słupem. W czasie tych testów sprawdzany jest wpływ kolizji zarówno na kierowcę i dorosłych pasażerów, jak i na dzieci.

Badania skutków zderzenia samochodu z pieszym obejmują wiele różnych konfiguracji z użyciem fantomu głowy i nogi osoby dorosłej oraz dziecka. W następnej kolejności sprawdzana jest skuteczność systemów zapobiegania kolizjom z pieszymi i rowerzystami, z innymi samochodami, a także skuteczność układów utrzymywania pasa ruchu i aktywnych tempomatów.

Toyota
Toyota Mirai

Toyota Mirai z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa

Liczba i zasięg działania systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, oferowanych w standardzie w Toyocie Mirai, daleko wykracza poza układy brane pod uwagę przez Euro NCAP. Obok inteligentnego tempomatu adaptacyjnego (IACC), który może dostosowywać prędkość do obowiązujących ograniczeń widocznych na znakach drogowych, układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (SC) i asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), Toyota Safety Sense zawiera także układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz automatyczne światła drogowe (AHB). Ponadto samochód otrzymał w standardzie system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych (eCall) oraz system wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC) i zjazd ze wzniesienia (DAC).

W wyższej wersji wyposażenia Executive lista systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy została poszerzona o monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (Panoramic View Monitor), system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), układ detekcji przeszkód (ICS), zapobiegający kolizjom podczas manewrów, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) i system adaptacyjnych świateł drogowych (AHS).

Toyota
Toyota Mirai

Sedan klasy premium z bezemisyjnym napędem

Toyota Mirai drugiej generacji zadebiutowała w Japonii w grudniu 2020 roku, a od 2021 roku jest dostępna w sprzedaży także w Polsce. Auto zastąpiło model produkowany od 2014 roku. Nowy Mirai jest bardziej dynamiczny, ma bardziej opływową sylwetkę i lepsze właściwości jezdne od swojego poprzednika. Większa wydajność ogniw paliwowych, zwiększona pojemność zbiorników wodoru i lepsza aerodynamika pozwoliły zwiększyć zasięg auta o 30 procent do 650 km w normalnych warunkach jazdy. Nowy model jest wyposażony w trzy zbiorniki wodoru, których zatankowanie pod ciśnieniem 700 barów trwa 5 minut.

Mirai to duży sedan klasy premium o długości 4 975 i rozstawie osi 2 920 mm. Samochód powstał na płycie podłogowej GA-L, największej platformie z serii TNGA, dzięki której zyskał tylny napęd, nisko położony środek ciężkości, świetne właściwości jezdne i większą odporność na zderzenia. Toyota Mirai jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Jednostka ta jest zasilana ogniwami paliwowymi, które produkują prąd na bieżąco w reakcji wodoru z tlenem. Samochód zużywa średnio 0,84 kg/100 km wodoru, a jego przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 9 s. Wodorowa Toyota nie emituje podczas jazdy żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest para wodna.


Źródło: Toyota