Hybrydowy Yaris jest jednym z tych modeli, które w największym stopniu napędziły popularność zelektryfikowanych samochodów w Europie.
W ciągu ostatnich 10 lat hybrydy Toyoty weszły do głównego nurtu motoryzacji, a w Polsce ich sprzedaż wzrosła niemal 100-krotnie. Dziś dla wszystkich kluczowych modeli Toyoty układ hybrydowy jest głównym lub jedynym dostępnym rodzajem napędu, a klienci najczęściej przychodzą do salonów marki z myślą o zakupie auta z tym oszczędnym napędem. Trudno sobie wyobrazić tak ogromny sukces zelektryfikowanych aut w Polsce i Europie bez Yarisa Hybrid – najtańszej hybrydy w gamie marki.
Sukces na polskim i europejskim rynku
Rynkowa premiera Yarisa Hybrid miała miejsce w czerwcu 2012 roku. Był to pierwszy samochód segmentu B na świecie z pełnym napędem hybrydowym, czyli zdolny do poruszania się w bezemisyjnym trybie elektrycznym bez ładowania baterii z zewnętrznego źródła. Na europejskim, w tym polskim rynku dołączył do Priusa i Aurisa Hybrid.
Polskie salony Toyoty zorganizowały dni otwarte z okazji wejścia Yarisa Hybrid do oferty 2 i 3 czerwca 2012. W pierwszym roku dostępności na rynku polscy klienci kupili 289 egzemplarzy, znacznie powyżej planowanych przez Toyotę 200 aut. Dziesięć lat później, w 2021 roku, na ulice wyjechało 5 076 Yarisów Hybrid, czyli 17,5 razy więcej niż w 2012 roku.
Niecałe 300 hybryd sprzedane w roku premiery stanowiło niewielki ułamek całkowitej sprzedaży Yarisa – dla porównania w 2021 roku napęd hybrydowy odpowiadał za 37% wszystkich Yarisów, które trafiły do klientów. Jednak o tym, że hybrydowa miejska Toyota od początku spotkała się z zaciekawieniem polskich kierowców, świadczy inna liczba – w czerwcu 2012 roku wersje hybrydowe odpowiadały za 21% egzemplarzy Yarisa, które kupili klienci Toyoty.
Yaris Hybrid pierwszej generacji
Pierwszy hybrydowy Yaris był zelektryfikowaną wersją 3. generacji modelu, od której różnił się kilkoma detalami, w tym wyglądem przedniego pasa. Napędzał go układ o mocy 100 KM złożony z silnika benzynowego 1,5 l 74 KM i 61-konnego silnika elektrycznego. Napęd zawierał również generator, bezstopniową przekładnię planetarną i baterię niklowo-wodorkową. Całość była o 20% mniejsza i lżejsza od napędu w sprzedawanym od 2 lat Aurisie Hybrid, a poszczególne komponenty zostały tak rozmieszczone, że wnętrze i bagażnik były równie pojemne jak w konwencjonalnym modelu z silnikiem benzynowym. Hybrydowy Yaris przeszedł razem z Yarisem benzynowym dwa faceliftingi w 2014 i 2017 roku.
Mocniejszy i bardziej oszczędny hybrydowy Yaris
Obecna, czwarta generacja Yarisa zadebiutowała w Japonii w lutym 2020 roku, a dni otwarte w polskich salonach zorganizowano 11 i 12 września tego samego roku. Nowy model został zaprojektowany od podstaw na modułowej platformie TNGA-B. W technologii TNGA powstał również napęd hybrydowy, złożony z 3-cylindrowego silnika Hybrid Dynamic Force 1,5 l o mocy 92 KM, silnika elektrycznego 80 KM, generatora, automatycznej przekładni i baterii litowo-jonowej. Łączna moc układu wzrosła do 116 KM, co wystarcza, by rozpędzić Yarisa od 0 do 100 km w 9,7 s. Jednocześnie udało się o 20% zwiększyć wydajność napędu i uzyskać zużycie paliwa na poziomie od 3,8 l/100 km wg WLTP, zaś emisję CO2 od 87 g/km.
Bezemisyjny przez ponad 70% czasu jazdy w mieście
W nowej generacji Yarisa napęd hybrydowy został tak zaprogramowany, aby jak najczęściej korzystał tylko z silnika elektrycznego. Chodziło o to, by samochód przez większość czasu poruszał się bezemisyjnie, efektywnie odzyskiwał energię z hamowania i zużywał mało paliwa. W badaniach przeprowadzonych przez Politechnikę Poznańską hybrydowy Yaris czwartej generacji uzyskał w mieście maksymalny wynik 77% czasu jazdy i 66,1% pokonanej trasy w trybie elektrycznym.
Samochód Roku 2021
Hybrydowy Yaris czwartej generacji spotkał się z ogromnym uznaniem dziennikarzy i ekspertów. Niemieckie stowarzyszenie motoryzacyjne ADAC przyznało mu pierwsze miejsce w rankingu samochodów z najlepszym stosunkiem jakości do ceny. W testach bezpieczeństwa Euro NCAP Yaris zdobył maksymalne 5 gwiazdek. Najbardziej prestiżową nagrodą był tytuł European Car of the Year 2021, do czego napęd hybrydowy walnie się przyczynił. Jury konkursu złożone z uznanych dziennikarzy motoryzacyjnych doceniło hybrydową wersję miejskiej Toyoty za niskoemisyjność, bardzo dobre właściwości jezdne i przystępną cenę.